Zavinování dělohy po porodu je nevyhnutelný proces. Jak ho můžete podpořit?

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
zavinování

Během těhotenství dokáže děloha několikanásobně zvětšit svoji velikost. Z obvyklých 60-80 gramů se najednou stane cca 1 kilogram a to rozhodně není málo. Příchod miminka na svět je nádherná událost, kterou to ale nekončí. Vy už se sice budete tulit ke svému uzlíčku štěstí, ale ve vašem těle budou probíhat velké věci. Dělohu totiž čeká další náročné období – zavinování. Lze tomu jít nějak naproti?

Co je zavinování dělohy?

Jde o proces, kterému se bohužel nevyhne žádná rodička. Během tohoto období dochází ke zmenšování dělohy, která se tak “zavinuje” do své běžné velikosti. Zavinování dělohy je individuální záležitost, která může trvat až 6 měsíců – u některých žen tento proces proběhne rychleji, u jiných zase pomaleji, některé to bolí méně, jiné zase více.

Bezprostředně po porodu si žena může děložní dno nahmatat mezi pupíkem a stydkou sponou. Pár hodin po porodu děložní dno “vystoupí” na úroveň pupíku, kde setrvá cca 24 hodin a poté začne postupně klesat. 10 dnů po porodu už bylo děložní dno nemělo být hmatatelné.

Zvětšená děloha způsobuje řadu nepříjemností

Zvětšení dělohy během těhotenství je naprosto nezbytná věc. Většina žen má dělohu velkou cca 8-10 centimetrů, její hmotnost se pohybuje okolo 50 až 100 gramů. Po porodu může, jak už bylo zmíněno výše, vážit až jeden kilogram. Děloha během těhotenství zvětší svoji velikost, takže zasahuje do celé dutiny břišní.

Právě děloha je strůjcem oněch nepříjemností, které během těhotenství budoucí maminky zažívají – pálení žáhy, nutnost být co pět minut na toaletě kvůli potřebě močení a podobně. Je to proto, že děloha ostatní vnitřní orgány utlačovala a nepřestane s tím až do chvíle, kdy se tzv. nezavine.

Nejhorších prvních 10 dní

Zavinování dělohy je nejvíce znát prvních deset dní po porodu. Obecně se má za to, že s každým dnem od chvíle, kdy žena na svět přivede miminko, se děloha zmenší o jeden centimetr. Postupně tak sestupuje zpět do malé pánve, kde je její původní místo. Tohle všechno ženám způsobuje nepříjemné, často poměrně silné bolesti.

Jak podpořit zavinování dělohy?

Zavinování dělohy se mimo jiné projevuje bolestí, kterou ženy popisují jako bolest podobnou kontrakcím. Při kojení intenzita bolesti často stoupá, přesto je právě kojení jeden ze způsobů, jak zavinování dělohy po porodu podpořit a urychlit. Když žena kojí, do jejího těla se vyplavuje hormon oxytocin, který mimo jiné vyvolává děložní stahy.

Čím častěji proto budete svého drobečka kojit, tím lépe. Pravděpodobně se to, zejména v prvních dnech po porodu, neobejde bez bolestí v podbřišku, ale myslete na to, že i tyto nepříjemnosti jednoho dne pominou a stanou se pouhou vzpomínkou na to, co všechno vaše tělo dokázalo.

Pomozte si teplem

Rozhodně nic nezkazíte, budete-li dělohu udržovat v teple. Ideální je v tomto případě klasika, kterou má doma snad úplně každý – termofor. Maminky po porodu s oblibou používají i ledvinové pásy, případně si bříško omotají teplou šálou a podobně. Teplo nejenže napomáhá zavinování, ale může dokonce pomoci i od bolesti, které uleví.

A co tlak na břicho?

Možná jste zaslechly, že vhodným způsobem, jak urychlit zavinování dělohy do jejího původního stavu, pomůže tlak na břicho. Mnohé maminky ale mají strach, že si ublíží. Dovolíme si vás tedy uklidnit, že tlak na břicho může pomoci, aniž byste si nějakým způsobem něco udělaly. Můžete zkusit spát na břiše, což půjde pravděpodobně stejně jen do doby, než se vám do prsou nalije mléko. Nebo si na bříško položte miminko, to je možná ten nejpříjemnější způsob, jak na bříško vynaložit určitý tlak.

Choďte často čůrat

Na zavinování dělohy je velmi důležité pravidelné močení. Pokud je močový měchýř plný, brání děloze zavinout se. Proto je potřeba udělat děloze místo a chodit často čůrat.

zdroj: ambulantniporod.cz, rehabilitace.info, maminka.cz, babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jste čerstvě po porodu a chcete mít postavu, jako dříve?

Správná technika kojení je základ

 

Mohlo by se vám také líbit: