Střídavá péče: Dítě nesmí trpět, své ego odhoďte stranou a udělejte maximum pro jeho štěstí

od Michaela Romanová
0 komentář
střídavá péče

Pojem střídavá péče nabyl na kontroverznosti a stále se zvyšuje. Proč byla vlastně ustanovena? S nárůstem rozchodů a rozvodů se zvyšoval počet otců, kteří měli malý nebo nulový kontakt se svými dětmi, a to i přesto, že chtěli a žádali o něj. Novelou se dala šance otcům na trávení delšího společného času se svými potomky. Je to ale ve všech případech takto dobré? A pro koho vlastně?

Každý rozchod představuje zátěžové období, a to pro všechny zúčastněné strany. Ať jste ten, kdo ve vztahu zůstat chtěl nebo ten, kdo si přál odejít a nepokračovat. Ano, je to těžké. Ale ve vztazích, kde zůstávají děti, je to znatelně obtížnější. Bohužel v dnešní době je tento stav čím dál tím častější. Po rozchodu anebo rozvodu nastává zásadní otázka; kdo, kdy a jak bude o děti pečovat?

Jak probíhá střídavá péče?

Nejčastější model střídavé péče je tzv. padesát na padesát. Děti jsou jeden týden u své matky, další týden u svého otce. A takto je to stále dokola. Toto střídání domácnosti s sebou nese řadu obtížností, předně pro děti. Rodiče je ale často zcela ignorují, bohužel.

Mnohdy se stává, že tento model zcela dodržován není. Někdy je dítě jeden týden u matky, další týden u prarodičů, poté u nových partnerů svých rodičů, a dítě tak naprosto ztrácí kontrolu a je přetěžováno. Uvědomte si, že čas, po který máte své dítě vyhrazené, byste měli maximálně věnovat jemu.

Co každé dítě potřebuje

Pro správný vývoj každého jedince je důležité stabilní zázemí a kontakt s oběma rodiči. Pokud je ale kontakt dysfunkční, jeho růst a psychický vývoj je tím narušený. Každé dítě potřebuje svůj domov, kde se bude cítit bezpečně, a tento domov mu nebude neustále měněn.

Zásadní také je, aby spolu rodiče i po rozchodu dokázali konstruktivně komunikovat, domlouvat se a společně umět řešit nastalé situace a případné problémy. Pravidla by u obou rodičů měla být stejná. A zároveň, velmi důležitý bod, ani jeden rodič by před dítětem o druhém rodiči neměl mluvit negativně ba ho dokonce pošpiňovat. Ať už se rodiče dohodnou na jakékoli péči, je potřebné se vždy přizpůsobit dítěti a své ego nebo potřeby dát do ústraní.

střídavka

Děti za vaše neshody nemohou, tak si skrze ně nevybíjejte zlost. (foto: depositphotos)

Kdy může střídavá péče fungovat?

Střídavá péče může fungovat pouze tehdy, když rodiče bydlí nedaleko sebe. To znamená, že dítě musí navštěvovat stejnou vzdělávací instituci, mít stejné zájmové kroužky a vídat se se svými přáteli.

  • Dítě, které putuje mezi dvěma domácnostmi by na to mělo být věkově a psychicky zralé. Být týden bez jednoho z rodičů pro něj nesmí představovat problém nebo trauma. Toto zcela vylučuje kojence, batolata a děti v předškolním věku jsou na individuální zvážení.
  • U obou rodičů by měl fungovat stejný nebo minimálně podobný režim a pravidla.
  • Střídavá péče musí být v souladu s dobrými úmysly rodičů, pokud ji ale někdo bere, že se tak mstí druhému, úspěšně fungovat nemůže a následky ponese předně dítě.

Negativní dopady střídavé péče

Největším negativním jevem u těchto dětí bývá, že nemají pocit bezpečí, zázemí a svého domova, který tak nutně potřebují. Pokud má dítě navíc v každé domácnosti jiný režim a pravidla, dochází nejen ke zmatečnosti, ale posléze i na využívání celé situace. Děti se nedokážou rychle zorientovat a přizpůsobit se vždy dle toho, kde zrovna jsou.

  • Rodiče často z pocitu viny své děti podplácejí, aby k nim chodilo rádo nebo dokonce raději než k druhému rodiči a ono si pak vlastně materiálních věcí přestane vážit.
  • Další problém nastává i tehdy, pokud spolu rodiče nedostatečně komunikují, nepředávají si informace, například o povinnostech ve škole a dítě pak může zaostávat, něco mu chybět a stane se terčem špatného zájmu.
  • Děti se často nedokážou dobře sžít s novými partnery (a mnohdy i oni s dětmi) a trávení polovičního času s nimi tak pro ně může představovat akorát jen stres.
  • V případě, že dítě má silnější citovou vazbu k jednomu z rodičů, takovéto dlouhé odluky pro něj mohou být velice traumatizující. Může se vyvinout úzkost a další psychické poruchy.

Ideální by byl případ, kdy dítě bydlí stále v jednom bytě a střídají se u něj po týdnu rodiče. Pro každého to však nemusí být finančně únosné. Aby každý z rodičů měl své bydlení a do toho společně platili třetí, kde pečují o dítě. Pokud bývalé partnery dělí větší vzdálenost a dítě tak tráví několik hodin v autě, na celkové situaci to nepřidá. Nehledě na to, pokud musí například navštěvovat jiné školy.

Naprosto klíčovým faktorem je společná domluva, která se odvíjí od potřeb dítěte, ne matky a ne otce. Ať již vztah dopadl tak či tak, dítě je to poslední, které nese vinu a lásku a bezproblémovost rodičů teď potřebuje více než kdy jindy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Střídavá péče funguje jen za určitých podmínek

Jak se dítě vyrovnává s rozvodem rodičů

Mohlo by se vám také líbit: