Tipy k nezaplacení, jak přimět děti uklízet vlastní pokojíček

od Michaela Romanová
0 komentář
uklízet

Pokud trpíte představou, že to přece ani nejde, aby si děti uklidily pokojíček samy od sebe, tak ji pěkně zahoďte za hlavu. Ono to jde, jen se musí vědět, jak na to. Představte si, že by vaše děti před spaním měly krásně uklizený pokojíček bez toho, aniž byste se jim o tom museli zmiňovat. A dokonce bez jakéhokoliv reptání okolo. Lákavá představa, že ano? Tak ji pojďte spolu s námi uskutečnit!

Vysvětlete mu, proč

Řekněte svému dítěti, proč je pro vás osobně důležité, aby si uklidilo. A taky proč je to přínosné pro něj. Neměli bychom zapomínat na to, že tohle děti v útlém věku nevědí. Proto je třeba jim to často připomínat, a především vysvětlovat motivy a soustředit se na výsledek. Nestačí jednoduše říci „Musíme uklidit“. Je důležité vysvětlit, proč.

Můžete například říci: „Bude pro tebe mnohem snazší věci najít, když je budeš mít uklizené.” Nebo takhle: „Víš, pro mě je velmi nepříjemné, že je tu nepořádek a jsem z toho nazlobená. Pojď uklidit všechny hračky a pokud chceš, můžeš si nechat malý koutek, kde budeš mít pár neuklizených.” Jinými slovy, dítě bude mít větší chuť uklízet, pokud bude vědět, proč to dělá.

Udělejte z toho hru

Budete se tomu možná divit, ale spousta dětí nechce hračky uklízet, protože je to nuda. Zábavu z toho můžete udělat třeba tak, že pro dítě vytvoříte několik samostatných krabic na třídění hraček. Musí být krásné a hodně barevné. Budou to totiž domečky pro hračky. Nejprve roztřiďte hračky s dítětem, aby vědělo, co kam patří. Můžete závodit, kdo bude mít krabici rychleji plnou. Pokud máte sourozence, můžete je nechat soutěžit mezi sebou.

zlobí

Dítě by mělo vědět, proč po něm chcete uklízet hračky. (foto: depositphotos)

Pomozte mu, ocení to

Také je velmi prospěšné, když čas při uklízení strávíte s dítětem. S maminkou je to pro něj najednou krásná aktivita, ve které jste spolu oba a třeba si u ní popovídáte. Může to být dokonce váš společný rituál, který si dítě zamiluje. Nemusíte se bát, že bude nesamostatné, obvykle totiž dítě po pár minutách pokračuje v úklidu samo, aniž by vás k tomu potřebovalo.

Není to trest ani povinnost

Tohle je velmi důležité. Pokud je úklid používán jako trest, dítě si k němu velmi rychle vytvoří negativní postoj. A vůbec neprojeví touhu udržovat v domě pořádek. Dítě také velmi ocení to, když ho s úklidem nebudete neustále takzvaně buzerovat. Ono by správně totiž mělo samo vědět, kdy je úklid potřeba. Zaveďte dítěti do života určitá pravidla. Třeba s ním uklízejte vždy před obědem a pak před spaním. Později už bude samo vědět, co se od něj očekává.

Nejde jen o hračky v pokojíčku

Nemusíte s dítětem neustále sedět a hrát si s ním. Naopak přizvěte dítě do svého života a svých pracovních povinností. Nejlépe totiž uděláte, když práci vaše dítě přijme jako obvyklou součást dne. Je potřeba na zahradě posbírat trnky? Musíte umýt podlahu nebo okna? Vysát nebo utřít prach? Dítě se toho může účastnit s vámi. Dokonce tím dosáhnete toho, že mu zpestříte jeho volný čas pro něj vzrušujícími aktivitami a jemně ho tak zapojíte do plnění domácích prací.

úklid

Zapojte děti tak, aby měly pocit výjimečnosti. (foto: depositphotos)

Starší děti v tom mohou vidět něco víc

Předchozí rady se mohly týkat spíše menších dětí, ale jak jsou na tom děti, které už začaly chodit do školy? Ty by mohly v úklidu spatřovat něco víc. Třeba možnost stát se dospělejším. Nechte je podílet se na chodu domácnosti. Dejte mu stimul, který ho bude motivovat doma pomáhat. Může to být dokonce vyšší kapesné.

A jak jste na tom vy?

Dokážete si upřímně odpovědět? Jasná rada na závěr zní: jděte svému dítěti příkladem. Nevyžadujte od dítěte něco, co sami neděláte. Pokud jsou vaše věci chaotické, všude se povalují různé drobnosti, nemluvě o oblečení, pak žádná z výše uvedených metod nebude fungovat. Proto nejprve začněte u sebe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Čtyři tipy pro uklizený dětský pokojíček

Chytrá máma uklízet nemusí. Díky úklidové službě budete mít více času na své nejbližší!

Mohlo by se vám také líbit: