Čekáte své první miminko? Tyhle praktické rady pro novopečené maminky oceníte

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
rady

Určitě máte jako prvorodička mnoho otázek, možná dokonce i obav. Příchod miminka na svět je velkým zásahem do života, mnoho věcí se změní. Nezkušené maminky jistě ocení praktické rady od těch, kteří již mají s mateřstvím zkušenosti. Tyhle rady a doporučení se vám určitě budou hodit.

Zavinování miminka pomáhá

Možná jste někde slyšela, že by se malá miminka měla zavinovat do zavinovaček. Ne nadarmo se také stále prodávají (i když je pravda, že dneska dávají maminky přednost tzv. rychlozavinovačkám před těmi klasickými, které si možná pamatujete z fotek ze svého dětství a na které nedaly dopustit naše maminky a babičky). Některé maminky jsou k zavinování skeptické, jiné se mu nebrání.

Zavinování dopřává miminku pocit bezpečí, protože podobný (těsný) pocit dobře zná z maminčina bříška, kde též mělo jen omezený prostor. Zavinování může posloužit k utišení a prodloužení nočního spánku. Miminko v zavinovačce také nemůže volně hýbat ručičkama, což předejde tomu, že se neúmyslně bouchne, když ho něco vyleká.

Když miminko spí, maminka má spát taky

Je to často omílaná rada, kterou jste možná zaslechli z úst vaší maminky nebo babičky. A věřte, že má své opodstatnění. Mnohé ženy mají pocit, že jakmile jejich dítko konečně usnulo, musí dohnat úklid v domácnosti, honem navařit a zvládnout co nejvíce věcí. Ale to není pravda.

Nebojte se být sobecká. Ve chvíli, kdy vaše miminko usne, jděte spát taky. Odpočinek má obrovský vliv nejen na vaši pohodu, ale také na kvalitu a množství mateřského mléka. Vynechte povinnosti a lehněte si společně s vaším drobečkem. Spokojené miminko a maminka jsou daleko důležitější, než dokonale vypucovaná domácnost.

Rituály mají smysl už od malička

I když se to možná nezdá, děti milují režim. A platí to i pro maličká miminka. Pevně stanovený režim jim totiž dává určitou jistotu, že věci následují tak, jak jsou zvyklé. Nastavte proto režim tak, jak to vyhovuje vaší rodině a myslete na to, že večerní rituál musí být přizpůsoben miminku – je to nezbytné pro klidné usínání.

Vsaďte na určitou posloupnost věcí, které s miminkem děláte. Hraní si v koupelně, koupání, masáž po koupeli, kojení a spánek. Pokud budete režim dodržovat, miminko se bude cítit bezpečně, zlepší se usínání, které dokonce může po skončení rituálu přijít zcela automaticky, a to už do pár minut.

Není ostuda napsat si seznam

Napsat si seznam není ostuda, opravdu ne. A to ať už jdete na nákup potravin, nebo máte kontrolu u dětského lékaře. Snadno se totiž stane, že v ordinaci zapomenete na polovinu věcí, na které jste se ještě doma chtěli zeptat. Miminko může u lékaře nespokojeně plakat, v tu chvíli se vám z hlavy “vykouří” všechny důležité myšlenky a nevzpomenete si už vůbec na nic.

Proto neváhejte a napište si na papírek vše, co vás zajímá, na co se chcete lékaře zeptat, na co chcete znát odpověď. To samé platí, když jdete na nákup. Se seznamem nic nezapomenete a nestane se, že se domů vrátíte s polovinou surovin.

Zdroj: williamjames.edu, brides.com, parents.com, sleepingshouldbeeasy.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spánek je základ. Osvojte si rituál, který zavést před tím, než dáte dítě spinkat

Zavinování dělohy po porodu je nevyhnutelný proces. Jak ho můžete podpořit?

Mohlo by se vám také líbit: