Kdy a jak začít učit dítě chodit na nočník

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Čerstvě narozené miminko se bez plen neobejde. Jak ale potomek roste, vyvstává na povrch otázka, zda by nebylo vhodné, aby již umělo chodit na nočník. Kdy je ale ten správný čas, a jak dítě naučit na nočník chodit?

Kdy začít

Názory na to, kdy začít učit dítě chodit na nočník, se různí jak mezi generacemi, tak i mezi současnými maminkami. Některé učí dítě jít na nočník ještě před prvním rokem, jiné to neřeší ani u tříletého dítěte. Rozhodnutí by ale nemělo být ovlivněno názory jiných. Je to především dítě, které vám dá signál. Pokud pozorujete, že dítě má často během dne dlouho suchou plenku a pak je najednou během okamžiku zcela naducaná, znamená to, že dítě již umí zadržet moč, a tudíž je ten pravý čas. Zároveň je vhodné, aby také zvládalo jednodušší úkoly, jako přinést něco nebo například právě zavolat, že potřebuje jít na nočník. Podle psychologů toto období nastává mezi 16. a 20. měsícem, může to ale být i později (zejména u chlapců).

Jak naučit dítě chodit na nočník

Základem je trpělivost. Dítě může zpočátku odmítat i si jen na nočník sednout. Nenuťte jej, rozhodně ne silou nebo s pláčem. Snažte se rozptýlit, zaujmout, ale ne moc. Dítěti nedávejte k dispozici hračky – nočník je na vykonávání potřeby, nikoliv na hraní. Toto by mělo být od začátku jasně dáno. Pokud dítě na nočník nechce, pokus ukončete a zkuste to další den.

Efektivní jsou pravidelné pokusy. Zkoušejte dítě posadit na nočník vždy po jídle, po probuzení, před cestou ven a podobně. Vždy ale jen na krátkou dobu, zbytečné vyčkávání nemá smysl.

Velmi důležité je, aby byl nočník pohodlný a adekvátně velký, ale také aby byl snadno v dosahu. Jakmile dítě zavolá, nebudete mít čas běžet s ním přes celý dům. Navíc pokud to nestihnete, neúspěšný pokus bude dítě demotivovat. Ze stejného důvodu volte pro dítě snadno svlékatelné oblečení, ideálně takové, které si stáhne samo. Žádné pásky, kšandy, knoflíky. Tepláky či punčocháče jsou ideální.

Za každý úspěšný pokus na nočníku přehnaně chvalte. Naopak nehody, kterých bude v začátcích mnoho, přecházejte s klidem.

Mohlo by se vám také líbit: