Čtení dětem

od Lucie Cermanová
0 komentář

Těšila jste se už v těhotenství, jak budete svým dětem číst knihy a sdílet krásu a tajemství pohádek? Je to skoro jako byste se sami vrátili do dětství. Krásná stará říkadla a pohádky, které baví už několik generací. A navíc si třeba vyberete ještě některé moderní. Už jen ta myšlenka pohladí po duši. Čtení i poslech má bavit Vás i vaši ratolest, protože předané nadšení má jednou takovou váhu.

Čtení vzdělává i vychovává

Díky čtení se děti učí výslovnosti a rozlišování slov a vět, rozvíjí si jazyk, slovní zásobu a vyjadřování. A koneckonců i paměť. Děti mají rády opakování a touží oblíbený příběh slyšet zas a znovu stále dokola. Nejspíš je časem budete říkat dvojhlasně.

Čtením pohádek i nenásilným způsobem vychováváte. Děti se učí vcítit do druhých, prožívat jejich osudy, vnímat jejich úspěchy, štěstí, prohry, strach. Mohou se z knih poučit, což ovšem neznamená, že byste jim měli číst naučné knihy pro dospělé. Vždy by četba měla odpovídat věku. Pokud bude příběh poučný, nesnažte se o násilné vysvětlování, abyste posluchače neunudili.

Důvěrné chvilky

Když si večer sednete dceři nebo synovi k postýlce, společně pročítáte příběhy a povídáte si o nich, vytváříte nezapomenutelné důvěrné chvilky. Děti milují matčin hlas a navíc se i na základě příběhů, které slyšely, rozvíjejí jejich fantazie. Třeba po čase budou vyprávět nějakou pohádku ony Vám.

Ze začátku nejdříve možná vydrží poslouchat jen krátké říkanky, ke kterým se rádi vrátíte, až bude vaše dítě cvičit správnou řeč před vstupem do školy. Některé říkanky jsou totiž pořádné jazykolamy na procvičení mluvidel. Nejspíš budou nadšené nejen jen děti, ale i vy. Slyšet, jak maminka stále a stále nemůže přečíst větu, je přeci strašná legrace.
Čtěte tak často, jak Vás to i dítě bude bavit. Nepřehánějte ale dobu, po kterou budete číst. Doporučuje se maximálně 20 minut.

Vybíraná četba by měla odpovídat věku dítěte. Většinou se začíná s leporely nebo obrázkovými knížkami, kde je pod nimi pouze krátký text. Po básničkách a říkankách se můžete podívat do kouzelného světa pohádek. Pokud se rozhodnete číst nějakou knížku, měli byste ji i dočíst. Udržíte zájem a pozornost dítěte, bude ho zajímat další osud postav nebo zvířátek.

Stane se, že Vaše dcera nebo syn miluje poslouchání pohádek a vyprávění, takže má možnost slyšet spoustu slov, při vlastním mluvení se však zadrhává. Můžete tak včas odhalit případné problémy s vadou řečí nebo třeba dyslexii.

Mohlo by se vám také líbit: