Chození na nočník je potřeba cvičit

od Helena Syslová
0 komentář

Vaše maličké úspěšně roste a nastává čas naučit ho na nočník? Velkým pomocníkem mohou být tréninkové kalhotky, které vám jindy problematický přechod značně usnadní. Pro dítě je totiž učení na nočník velkou změnou. Orientační dobou je 18 měsíců, kdy by se s nácvikem chození na nočník mělo začínat. Úspěchy jsou zcela individuální a hlavním pravidlem je dítě příliš nenutit. Ideálním způsobem pro nácvik je forma zábavné hry a zásadním předpokladem je dostatek času a trpělivosti.

Co určitě nedělejte

Velkou chybou při nácviku by bylo na dítě příliš naléhat, stresovat ho nebo dokonce trestat. Dítě je naopak potřeba povzbuzovat a za úspěchy chválit. Nemějte obavy z toho, že vaše dítě tuto zdánlivě jednoduchou věc nezvládá – mnohé děti neumějí chodit na nočník ani ve 2,5 letech. Nechovejte se podrážděně a nespěchejte. Ani přílišný zájem není dobrý – stresované dítě bude mít k použití nočníku výhrady nebo dokonce odpor. Nepokračujte v nácviku, pokud dítě nespolupracuje nebo se dokonce vzpouzí. Pokud bude dítě cítit nátlak, změní se učení na nočník v boj, který může trvat poměrně dlouhou dobu.

anavy-treninkove-kalhotky-na-patentky-vel-m-kvety-

Jak na to

Podle toho, jaké je vaše dítě a jaký zájem o nočník jeví, zvolte i rychlost nácviku. Nejdříve dítěti ukažte, jak se vlastně nočník používá, a nechte ho, aby se s tímto předmětem seznámilo a samo ho vyzkoušelo. Počítejte s poměrně dlouhou dobou nácviku, může se jednat i o více než 4 měsíce. Většinou se dobře daří nácvik v průběhu dne. Jako první bývá úspěšné chození na stolici, močení do nočníku bývá obtížnější, protože dítě ještě neumí příliš udržet moč. Začátek nácviku by měl být až v době, když si dítě dokáže uvědomit mokro v plenkách. To se daří především při použití textilních plenek.

Využijte dostupné pomůcky

Pro snadnější nácvik chození na nočník mohu pomoci tréninkové kalhotky. Ty fungují na principu textilních kalhotek s nepromokavou vrstvou, savým jádrem a nenápadnou kapsou, do které je možno vsunout vkládací plenku. Kalhotky mají také boční panely, které pruží a díky nimž se kalhotky snadno stahují a natahují. Vybaveny jsou i vnitřní vrstvou, která ponechává dítěti možnost cítit vlhkost. Právě tyto tréninkové kalhotky se hodí i pro noční spánek. A pokud zvolíte kalhotky s líbivými motivy, budete spokojeni jak vy, tak vaše maličké.

Mohlo by se vám také líbit: