Na třídní schůzky v klidu a pohodě

od Helena Syslová
0 komentář

Třídní schůzky jsou pro rodiče často obávanou záležitostí. Mnozí rodiče si připadají jako by se vrátili do dětských let a již v předstihu mají sevřený žaludek, co je zase čeká, zvláště v případě, že dítě není žádným premiantem třídy. Je opravdu nutné mít strach? Co by vás na třídních schůzkách mělo očekávat? A hlavně – jak naložit se získanými informacemi, kdy a jakým způsobem promluvit s potomkem? Pokud si vše dobře promyslíte a budete postupovat s pochopením a uvážlivě, nebude pro vás třídní schůzka žádným strašákem, naopak, měla by pomoci vám i vašemu dítěti.

Nenechte se unést emocemi

I když z blížící se třídní schůzky nemáte dobrý pocit, nenechte se obavami ovládnout. Většina rodičů nemá doma premianty, a učitelé o tom vědí. Základem třídní schůzky je předání informací, a pokud je učitel profesionál, určitě dokáže i nepříjemné věci podat citlivě. Navíc průběh schůzky můžete i sami ovlivnit. Ve většině škol se konkrétní záležitosti týkající se jednotlivých žáků neprobírají před celou třídou. Navíc informaci, která by vám byla podávána takovým způsobem, můžete odmítnout a požádat o osobní pohovor. Citlivý učitel, který má pochopení jak pro děti, tak pro rodiče, se navíc snaží o každém žákovi sdělit i pozitivní poznatky a nesoustředí se jen na nedostatky.

Třídní schůzky by vás neměly překvapit

Sledujete-li pravidelně informace o prospěchu a chování, které škola průběžně sděluje rodičům různými způsoby, neměli byste na třídních schůzkách zažít žádné nepříjemné překvapení. Proto je důležité denně s dítětem o školních zážitcích mluvit, ne se pouze ptát klasickým „co bylo ve škole“. Společné učení, zájem o školní dění a rozhovory o zážitcích dítěte vás dobře připraví na to, co byste na rodičovské schůzce měli očekávat. Promluvte si s potomkem třeba při nákupu hraček nebo oblečení. A nezapomínejte na to, že třídních schůzek se neobáváte jen vy, ale také vaše dítě. Často se vyplatí neřešit dlouze vše hned po třídní schůzce, ale nechat si rozbor situace až na druhý den. Horké hlavy vychladnou a případné obtíže se pak řeší v klidu.

d_950165_pyramid-marvel-spider-man-zapisnik-a4

Jak zacházet se špatnými zprávami

Dozvíte-li se na třídní schůzce něco, co jste slyšet nechtěli a co vás rozrušilo, zkuste se uklidnit už po cestě domů. Také rozhovor s dítětem se snažte vést v klidném tónu. Hledejte alespoň maličkost, za kterou byste dítě pochválili – a nemusí to ani být něco, co vám bylo sděleno na třídní schůzce. Nesnažte se dítě postrašit a v žádném případě nepoužijte tělesné tresty. Zkuste se sami i společně zamyslet nad příčinami a připravte plán nápravy. Kontrolujte pravidelně úkoly i přípravu do školy, pořiďte zápisník na úkoly. Zvolte vhodný systém odměn a trestů. A hlavně – buďte laskaví, ale současně i důslední!

Mohlo by se vám také líbit: