Maňásek je jednoduchá a oblíbená hračka

od Helena Syslová
0 komentář

K velmi oblíbeným hračkám dětí patří různé druhy maňásků. Děti je milují, protože maňásci jsou příjemní a měkcí a umožňují uplatňovat fantazii dítěte. Pokud si s nimi dítě hraje společně s rodičem, rozvíjí velmi silně i vzájemné vztahy a rodič získává obrovské pole pro výchovné působení. V době, kdy většina dětí vlastní spoustu hraček, se maňásek od ostatních hraček liší právě tím, že možnosti jeho využití jsou nekonečné. Důvodem velké a stálé obliby je právě jeho jednoduchost a nekomplikovanost. S maňáskem se i dobře cestuje, může být malý a skladný.

Jaké druhy maňásků jsou k dispozici

Co vlastně jsou maňásci? Jedná se o návleky na prsty nebo na celou ruku. Tyto navlečené postavičky se pohybují pomocí pohybů ruky člověka, který tak může ztvárňovat určitou postavu a děj. Maňásci mají dlouhou historii, již v dávných dobách se tak bavily šlechtické děti. Maňásci mohou být z nejrůznějších materiálů – od jednoduchého plátna po plyš, ze kterého se vyrábějí plněné hračky a lze si je zhotovit doma nebo zakoupit maňásky tovární výroby. Většinu maňásků lze snadno udržovat, čistit a prát. Maňásky mohou tvořit pouze samotné návleky nebo mohou být jejich části plněné.

vyrob-si-manaska-dino

Možnosti využití jsou nekonečné

Snad největší předností maňásků je jejich schopnost inspirovat děti a povzbuzovat je k složitějším hrám. Dítě si k maňáskovi vytvoří citovou vazbu a ke schopno jeho pomocí vyjadřovat své myšlenky a pocity. Pro některé děti se maňásek stane nejlepším kamarádem. Důležité je to, aby si s dítětem a maňásky hráli také rodiče. Právě látková hračka, prostřednictvím které je možno proniknout až do dětské duše, může být součástí důležitého pouta mezi rodiči a dětmi a vzpomínky na společně strávené okamžiky při hře zůstávají s dětmi po celý život.

Vytvořte si své vlastní maňásky

Maňásky pro své děti si můžete zakoupit již hotové nebo si je sami společně vytvořit. Nejste-li dostatečně zruční a kreativní, můžete si pořídit soupravu, kde najdete připravený veškerý materiál potřebný ke zhotovení maňáska a toho pak sami nebo ve spolupráci s dítětem vyrobit. Nabídka je široká a některé sestavy nevyžadují ani šití. Stačí pár chvilek a můžete si začít s dítětem hrát a tvořit svět vlastní fantazie.

Mohlo by se vám také líbit: