Se zdravými snídaněmi nikdy nezačnete brzy

od Helena Syslová
0 komentář

Myslíte, že máte dostatek času na to, abyste své dítě naučili zásadám zdravé výživy? To bývá častý omyl rodičů. Na stravovací návyky dítěte má největší vliv to, jak a čím je dítě živeno v prvních třech letech života a jaké stravovací návyky si v této době vytvoří. Vhodnými potravinami jsou ty, které dítěti dodají dostatek energie a látek potřebných pro správný vývoj. Zdravá výživa začíná každý den právě snídaní, a pokud se správná a zdravá snídaně stane celoživotním návykem, je to jedna z nejlepších věcí, které pro své děti můžete udělat. Nezaměřujte se jen na kvalitní hračky a oblečení a soustřeďte se na to, co vaše dítě jí.

Proč právě snídaně

V prvních obdobích života dochází u dětí k nejvýraznějším změnám. Rychle se zvyšuje hmotnost i tělesné rozměry, mozek se vyvíjí a funguje rychleji než u dospělého člověka, vyšší je i míra pohybu. Aby vše správně fungovalo, je nezbytné určité množství glukózy, která je základním palivem pro mozkové buňky. Spotřeba energie stále roste a látky z mateřského mléka pak přestávají stačit. Pak je nutné volit první příkrmy, které by chybějící živiny měly dodat. Velmi vhodným příkrmem je v takovém případě kaše s malým množstvím soli a cukru a vysokým obsahem vitamínů. Právě kaše kombinovaná s ovocem je velmi vhodnou snídaní zajišťující zdravý vývoj.

d_14777613_stastna-miska-bila

Dostatek času a prostoru

Na dětskou snídani je potřeba počítat s dostatečným časovým prostorem. Nelze předpokládat, že se dítě dostatečně nají v požadovaném čase. Dítě musí být na jídlo připraveno a důkladně probráno, a nesmí cítit nátlak a spěch. Také jídlo je potřeba vhodně upravit, aby bylo pro dítě lákavé. Není příliš vhodné podávat menším dětem stejné snídaně jako dospělým, pečivo a pomazánky často obsahují velké množství cukru, soli nebo tuků. Atraktivitu snídaně může výrazně zvýšit i použití vhodného dětského nádobí, příboru a hrníčku s lákavým motivem.

Vyzkoušejte obilné kaše

Batolata jistě uvítají k snídani obilnou kaši, určenou přesně pro jejich věk. Může jít o kaše rýžové, krupicové, kukuřičné nebo vícezrnné s různými příchutěmi. Ty je vhodné doplnit ovocem. Dobrou volbou jsou i snídaňové cereálie, u nichž se vyplatí nepodlehnout reklamě a nabízeným dárků – speciální misku nebo lžičku přece můžete dítěti koupit zvlášť a při nákupu cereálií se raději řídit tím, co obsahují a nakolik budou dítěti prospívat. Nabídka na trhu je široká a své oblíbence si tak může vybrat každé dítě.

Mohlo by se vám také líbit: