Strašák rodičů jménem dětské astma

od Michaela Romanová
0 komentář
astma

Napadlo vás někdy, že by vaše dítě mohlo mít astma? Mnohé rodiče objev této nemoci u dítěte zasáhne jako blesk z čistého nebe. Dobrá zpráva je, že mnoho dětí, které sípaly nebo mají jiné příznaky astmatu během dětství a raného věku, nebude trpět touto nemocí, až vyrostou.

Přesto byste neměli toto onemocnění brát na lehkou váhu a informovat se o něm, jak nejlépe můžete. V tomto vám snad pomůže náš článek shrnující základní fakta.

Většinou se projevuje už u dětí

Budete se tomu možná divit, ale astma se u člověka projevuje především v tom nejranějším věku a nikoli až v dospělosti. Asi u 80% dětí trpících tímto onemocněním se příznaky začnou objevovat ještě před dosažením 5 let věku. U dětí může být občas problematické poznat, zda jde již o astma, či nikoliv. Vždy by mělo dojít ke konzultaci s ošetřujícím pediatrem nebo jiným odborníkem. Je problém ho odhalit v ranném věku s jistotou, přesto by stav dítěte měl být dlouhodobě sledován.

Lze jej poznat již u kojence

Jedním z příznaků u tak malého dítěte může být namáhavé dýchání. Můžete si všimnout, jak se dítěti při dýchání rozšiřují nosní dírky a bříško se pohybuje více než obvykle. Také se vaše dítě může častěji zadýchávat u zcela běžných činností, až nepřirozeně oproti ostatním dětem. Můžete si také povšimnout nepatrného sípání připomínajícího zvuk píšťalky.

Dávejte pozor také na častý kašel, rychlé a mělké dýchání, nepatřičnou únavu, nebo problémy se sáním mateřského mléka. Vždy se nemusí jednat přímo o astma, ale může jít o příznaky jiných nemocí, jako je například bronchitida.

astma

Příčin astma u dětí může být hned několik. (foto: depositphotos)

Příznakem může být infekce

První příznaky astmatu u vašeho dítěte mohou být rovněž vyvolány infekcí dýchacích cest. Pokud se u vašeho batolete objevila virová infekce dýchacích cest, nezapomeňte se poradit s lékařem, zda to nemůže být projev začínajícího astma. Dýchací cesty dítěte jsou mnohem menší než u dospělého, takže i drobný zánět může vést k narušení dýchacího systému. Proto dbejte na dostatečné prošetření svého dítěte, pokud ho zachvátila infekce dýchacích cest.

Příčiny a rizikové faktory

Vědci stále nevědí, proč se u některých dětí tyto potíže s dýcháním rozvinou. Byly však identifikované některé rizikové faktory, jimiž jsou:

  • rodinná anamnéza alergií nebo astmatu
  • pokud matka během těhotenství kouřila nebo byla vystavena pasivnímu kouření
  • virové infekce jsou častou příčinou

Identifikace astmatu u kojence nebo dítěte může být přesto obtížná. Pro kontrolu zdraví dýchacích cest se u dospívajících a dospělých provádějí testy plicních funkcí, jenže u malého dítěte takový zákrok většinou nelze provést.

Proto říci s určitostí, že dítě trpí astmatem je někdy možné až ve věku 2–3 let. Pokud si nejste jistí, zda váš dětský lékař stanovil přesnou diagnózu, navštivte lékaře, který se specializuje na astma u dětí. Tím může být dětský alergolog nebo pneumolog. Ale opět je těžké stanovit konečnou diagnózu u malého dítěte.

nemocnice

Jsou případy, kdy je nevyhnutelné dopravit dítě na pohotovost. (foto: depositphotos)

Kdy na nic nečekat

Pokud má vaše dítě potíže s dýcháním nebo se změní barva jeho obličeje a rtů, vyhledejte ihned lékaře. Těžký astmatický záchvat může být naléhavým případem vyžadujícím okamžitou lékařskou pomoc. V případě vážného záchvatu, který nelze odstranit rychle pomocí léků, je proto nutný okamžitý zásah odborníka.

Vaše dítě může potřebovat ošetření na pohotovosti nebo pobyt v nemocnici. Pamatujte, že pokud nejsou astmatické záchvaty u dětí řešeny, mohou nakonec vést k problémům do budoucna v podobě nevratných změn v dýchacích cestách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je vitamín D důležitý nejen pro děti a kde ho vezmeme?

Na nachlazení platí rakytník, vitamíny a cibule

 

Mohlo by se vám také líbit: