Proč je vitamín D důležitý nejen pro děti a kde ho vezmeme?

od Michaela Romanová
0 komentář
vitamín D

Vitamíny jsou pro správnou funkci lidského těla naprosto nepostradatelnou součástí. Někdy se však stane, že nějaký vitamín přebývá, jiný zase chybí. Určitě jste slyšeli o vitamínu D, který potřebují malé děti (a to hned po narození), ale také my dospělí. Proč je vitamín D tak důležitý?

Téměř každý lékař hned při první prohlídce miminka předepisuje vitamín D (ve většině případů se jedná o kapky Vigantol), který by měl být doplňkem stravy až do dvou let dítěte. Proč tomu tak ale je?

Vitamín D

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích a jeho funkce mají blahodárné účinky pro naše tělo. Mezi jeho přednosti patří:

 • podpora imunity a nervového systému
 • ukládání potřebných minerálů do zubů
 • napomáhání správné funkci svalů a kostí
 • vyrovnávání vápníku a fosforu v těle

Děti vitamín D potřebují pro správnou funkci těla ze všech nejvíce, zejména ty do dvou let.

Nedostatek vitamínu D u dětí

Už jste slyšeli o onemocnění „křivice“? Právě touto nemocí trpí malé děti, a to z důvodu nedostatečného množství vitamínu D. Tento nedostatek způsobuje, že kosti začnou slábnout, a místo pevných kostí převažují kosti chrupavčité, které mají tendence se různě deformovat. Nedostatek vitamínu D může být také zdrojem vzniku nemocí jako je roztroušená skleróza či různá srdeční onemocnění.

vitamín D

Na sluníčku čerpáme vitamín D zadarmo. (foto: depositphotos)

Nedostatek vitamínu D u dospělých

Mezi nejběžnější příznaky nedostatku vitamínu D jsou bolesti hlavy, kostí či svalů. Tyto bolesti jsou doprovázené pocením, a to zejména hlavy. Únava a deprese jsou další známkou toho, že byste své tělo o tento důležitý vitamín neměli ochudit. Ve vážnějších případech je vitamín D spojen s nemocemi jako je rakovina prostaty, onemocnění srdce, demence či schizofrenie.

Vitamín D a novorozenci

Je obecně známo, že vitamíny jsou pro děti, respektive ještě vyvíjející se plody důležité již v době těhotenství. Proto by každá budoucí maminka měla dbát rad lékaře a zařadit do svého jídelníčku kromě zdravé a vyvážené stravy také doplňky, které jí lékař doporučí.

Novorozené děti vitamín D získávají taktéž od své matky, a to formou kojení. V tomto případě je důležité dbát na správnou stravu a zařadit do jídelníčku stravu obsahující rybí tuk, mořské ryby, mléko a vaječný žloutek. Kromě jiného se také dětem od jednoho roku doporučuje minimálně půlhodinový pobyt na sluníčku, aby dítě pochytilo co nejvíce vitamínu ze slunečních paprsků.

Kde se vitamín D nachází?

Vitamín D nebo také často zvaný vitamín slunce je vitamín, jehož nejlepším zdrojem je právě samotné slunce. Vzhledem k tomu, že slunečních paprsků si u nás užijeme nejvíce přes letní období, vhodnou zimní alternativou mohou být infralampy, které mají blahodárné účinky. Vitamín D je také složkou ryb, vajec či másla.

Zvolit také můžete nejrůznější vitamínové doplňky, které najdete snad v každé lékárně. Výběr závisí na každém, někdo dá přednost tabletám, jiný zase sirupu.

potravina

Potraviny bohaté na vitamín D. (foto: depositphotos)

Jaká je doporučená denní dávka vitamínu D?

Jestliže dáváte přednost přírodnímu získávání vitamínu D, na sluníčku vám stačí být 20 minut, abyste získali potřebné množství tohoto vitamínu. Jinak při doplňcích stravy se doporučuje 600 IU denně pro osoby ve věku 1 až 70 let a 800 IU pro osoby nad 70 let. U dětí je doporučená dávka 400 IU, kterou je dobré nepřekračovat. V případě předávkování mohou u dítěte nastat střevní potíže související s dehydratováním nebo alergická reakce.

Potraviny obsahující největší množství vitamínu D:

 • losos
 • tuňák
 • sardinky
 • olej z tresčích jater
 • houby
 • mléko
 • jogurty
 • vejce
 • slanina

Přijímáte dostatek těchto potravin? Pokud ne, měli byste o tom pouvažovat, případně se podívat po nějakém doplňku stravy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na nachlazení platí rakytník, vitamíny a cibule

9 tipů, kam s dětmi na výlet na podzim

Mohlo by se vám také líbit: