Správné dýchání je klíčem ke zdravému a spokojenému životu

od Kristýna Ullrich
0 komentář
dýchání

Víte o tom, že technika dýchání má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.

Kořen problému

Velkou potíží je, že dýcháme špatně. Nikdo nás vlastně nikdy neučil, jak se má správně dýchat. Pokud jste se tím nějak individuálně sami nezabývali. Proto dýchá většina lidí špatně a to takzvaně ,,mělce”. Co to znamená? Znamená to, že dýcháte jen do horní části hrudi. Dýcháte navíc většinou rychle, což váš stav ještě zhoršuje.

Správně by se mělo dýchat dlouze, hluboce a až do břicha.

  • Mělké dýchání způsobuje únavu, protože přijímáte málo kyslíku.
  • Zároveň způsobuje špatné držení těla, protože když nedýcháte až do břicha, tak máte horší postoj.
  • No a v neposlední řadě jste více ve stresu.

Dlouhé dýchání až do břicha uklidňuje, dodává energii, masíruje orgány v břiše a drží vaše tělo ve správném postavení.

nádech

Nadechněte se pořádně, až do břicha. (foto: depositphotos)

Energie

Pokud bojujete s únavou, tak začněte praktikovat správné dýchání. Naučte se dýchat dlouze až do břicha, čímž budete přijímat více kyslíku a budete tak více čilí a plní energie. Existuje spoustu dechových cvičení, která vám dodají energii během chvíle. Například dechová technika Wim Hof anebo praktikování jógových dechových technik. A vy se tak můžete po pár minutách najednou cítit plní energie.

Stres

Dlouhé a hluboké dýchání pomáhá zbavovat se stresu. Většina lidí dýchá mělce a rychle, když jsou pod tlakem. Je to totiž známka stresové reakce. Tudíž kdykoli, kdy jste v nějaké náročné situaci nebo vás sužuje strach, tak se zastavte a dejte si 10 hlubokých nádechů a výdechů. Jen taková krátká pomůcka vás dostane do klidu. Díky tomu začnete i v té nelehké situaci klidněji reagovat a strach, který jste pociťovali, tak vymizí.

meditace

Správné dýchání vás dokáže uklidnit i nabudit energií. (foto: depositphotos)

Postoj

Správný dech vám také zaručí zdraví vašeho těla. Když dýcháte až dospodu břicha, tak ten dech drží vaše bedra a vaše záda, aby byla rovná a méně se zatěžovala. Dech si můžete představit jako takovou ochranu pro záda a bedra, aby nedošlo k jejich zatížení a taky aby váš postoj byl rovný.

Nejen při postoji, ale hlavně u cvičení je tento dech důležitý. Než půjdete cvičit, tak si natrénujte správné dýchání, abyste si tak zajistili, že váš trénink bude mít správný účinek a především, že si při něm neublížíte.

Cvičení

Jak již bylo zmíněno, tak dech činí oporu pro vaše bedra. A to je nesmírně důležité například u dřepů, abyste nezatěžovali právě bedra a vaše záda. Tím předejdete bolesti zad. Dech je nesmírně důležitý i u cvičení břišních svalů. Když se naučíte správnému dýchání, tak břišní svaly dokážete aktivovat mnohem lépe.

V rámci cvičení je klíčové připomenout, že při námaze (například jdete z dřepů nahoru nebo zvedáte činku) VYDECHUJETE a při povolení (jdete ve dřepu dolů nebo spouštíte činku dolů) se NADECHUJETE.

Jak začít?

Po přečtení tohoto článku si můžete jít rovnou natrénovat dlouhý a hluboký dech až dospodu břicha. Jestliže si nebudete vědět rady, tak na internetu najdete spoustu videí, která vás to krok po kroku naučí.

Abyste nezapomněli správně dýchat i během dne, nastavte si upomínky do mobilu, které vám budou připomínat, ať si dech uvědomíte. Takto si postupně navyknete na to, že budete kontrolovat váš dech a časem se správné dýchání pro vás stane automatickým. Díky tomu bude vaše tělo jen a jen prosperovat.

Autor: Adéla Třetinová

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak sebe a své tělo co nejlépe připravit na umělé oplodnění?

Zajistěte ženě občas oddech, bude nadšená

Mohlo by se vám také líbit: