Je vhodné sportovat v těhotenství? Rozhodně ano!

od Michaela Romanová
0 komentář
sportovat

Možná vás naší odpovědí překvapíme, ale fyzická aktivita v tomto období by měla být důležitou součástí života nastávající matky. Jedinou otázkou je, jak sportovat, aby to tělu prospělo a zároveň nijak neuškodilo.

Kupodivu ani tolik nezáleží na tom, jestli jste před těhotenstvím sportovala nebo jste se rozhodla začít až nyní.  Vaše tělo bude v každém případě vděčné, když se v těhotenství začnete odpovídajícím způsobem hýbat.

Odpočinek i aktivita se mají doplňovat

Každá žena nejspíš trochu vnitřně cítí, kolik toho zvládne a kolik je pro ni už příliš. Především by měla myslet na to, že odpočinek a dostatek spánku má být u ženy v těhotenství na prvním místě. Avšak mějme na paměti i to, že proces těhotenství je pro ženu přirozený a během tohoto období by se neměla úplně omezovat v aktivním životě.

Porod bude navíc vyžadovat velkou výdrž a stane se pro tělo fyzickou zátěží, proto je důležité své tělo na tuto událost připravit a v rámci mezí sportovat. Hlavní věcí je vybrat správný typ aktivit pro nastávající matku.

cvičení

Fyzická aktivita vaše tělo připraví na porod a budou se vám lépe shazovat i nabraná kila. (foto: depositphotos)

Proč je pro vás cvičení v těhotenství dobré?

Cvičení v těhotenství (ale i třeba v období, kdy se o miminko teprve snažíte) napomáhá tělu snáze zvládat stres, zvyšuje emoční stabilitu a podporuje dobrou náladu. Nehledě na dobré psychické dopady takové cvičení zlepšuje i metabolismus a pomáhá kontrolovat přírůstek hmotnosti.

Na porod nás cvičení připravuje tím, že díky němu posilujeme kardiovaskulární systém a zlepšujeme vytrvalost těla. Snižujeme tak riziko možných komplikací. Kromě toho je mnohem snazší získat zpět štíhlou postavu po porodu, pokud se v 9 měsících nevzdáte mírné fyzické aktivity!

Poraďte se s odborníkem

Nejlepší cestou, kterou při výběru cvičení můžete zvolit je poradit se s trenérem a také s ošetřujícím lékařem. Když totiž chcete sportovat během těhotenství, existují určitá pravidla, která je třeba dodržovat. Doporučení vašeho lékaře, který vás informuje o všech rizicích je pak třeba brát vážně. Dále dodržute tato pravidla:

  • Cvičte pravidelně a s mírou. Ideální je každodenní cvičení doma po dobu 10-15 minut.
  • Vždy sledujte své blaho. Nemělo by dojít k žádnému nepohodlí. Jinak cvičení ihned zastavte.
  • Při cvičení v místnosti se ujistěte, že je zajištěn přísun čerstvého vzduchu, v místnosti by nemělo být horko.
  • V prvním trimestru by fyzická aktivita měla být co nejjemnější, protože embryo se právě začalo formovat.

Jaké sportovní aktivity jsou vhodné?

Vzdát by se měla žena rozhodně posilování a zvedání těžkých břemen. Tyto cviky jsou zcela nevhodné a mohou vést buď k potratu, nebo naopak k předčasnému porodu, přičemž ani jedno není rozhodně žádoucí. Žena by se také měla vzdát skákání, které se rovněž považuje odborníky za nebezpečné. Velmi užitečné jsou sportovní směry, které obsahují prvky gymnastiky.

Patří sem jóga pro začátečníky a speciální kurz pro nastávající maminky, pilates a strečink. A za nejzdravější formu cvičení pro těhotné označují odborníci plavání v bazénu, a to proto, že plavání pomáhá uvolnit zátěž páteři. Bazén také uvede tělo do pohody a osvěží vás.

plavání

Za nejlepší sport v těhotenství se považuje plavání. (foto: depositphotos)

Důležité je cítit se fajn

U ženy, která se před těhotenstvím aktivně věnovala sportu, není důvod opouštět trénink v prvním trimestru. Stane se akorát jediné – žena zvyklá na pravidelný přísun endorfinu bude zažívat pocity frustrace a nespokojenosti.

Nejlepším řešením je sportovat zodpovědně a s ohledem na své tělo i stav těhotenství. Vylučte tedy ta cvičení, která považujete za nevhodná a nepřežeňte to se zátěží. Ze souboru cviků byste tak měla například vyloučit cviky na posilování břicha.

Skvělý čas na dechovou relaxaci

Pokud jste někdy chtěli začít se cvičením s dechem, tak teď je ten správný čas! Velmi účinným cvičením pro těhotné jsou totiž dechová cvičení, která mohou provozovat i ty ženy, u kterých je jakákoli fyzická aktivita zakázaná. Je to skvělá příležitost, jak se naučit naslouchat svému tělu a zklidnit jej. Blízkým cvičením je také jóga, která je velmi úzce provázána s dechem a zklidněním těla. Jóga má hned několik podob, a tak můžete zvolit tu nejklidnější variantu nebo konkrétní lekci pro těhotné.

jóga

Pokud to váš zdravotní stav dovolí, nemusíte se fyzické aktivity obávat. (foto: depositphotos)

Tato dechová cvičení vám přijdou vhod nejen během porodu, ale i později v životě, kdy budete potřebovat zklidnit své tělo a naladit se na příjemné pocity.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sportovat lze i s kočárkem

Správné dýchání je klíčem ke zdravému a spokojenému životu

 

Mohlo by se vám také líbit: