Jak vybrat ten správný psací stůl a co mu nesmí chybět

od Michaela Romanová
0 komentář
stůl

Když vybíráte psací stůl, je nezbytné vzít v potaz i to, zda bude využíván pouze na psaní nebo také na práci s počítačem. A rovněž záleží na i na požadavcích na úložný prostor, případné šuplíky a velikost desky. Změřte si tedy prostor, do kterého psací stůl umístíte a pak se s poznamenanými údaji vrhněte do výběru.

Velikost stolu je základ

Jak jsme již nastínili, základní věc, kterou musíte před výběrem psacího stolu vědět, je jeho velikost.

  1. Vybíráte malý psací stůl, střední nebo větší?
  2. Jak velkou desku stolu si můžete pořídit, aniž by vám zabrala celou místnost?
  3. Může mít stůl i poličky a zabírat tak kus stěny před sebou nebo ho budete mít u okna?

Toto jsou klíčové vlastnosti stolu, které si musíte rozmyslet předem. Než si začnete prohlížet katalogy a obcházet prodejny s nábytkem.

Využití stolu

Budete stůl využívat na psaní nebo na práci na počítači? Kupujete ho pro dospělého, žáka základní školy nebo studenta? To vše výběr stolu ovlivňuje.

  1. Studenti umění a architekti či jiné umělecké profese využijí velkou pracovní plochu stolu k vytváření návrhů. Proto vybírejte stůl spíše čistých linií, který má případně i možnost naklopit ho, aby posloužil jako stojan.
  2. Žáci základní školy zase ocení spoustu šuplíků, neboť jejich školní aktovka obsahuje mnoho knížek, sešitů a pracovních listů, které potřebují někde uskladnit. A žáci střední školy určitě také ocení hodně úložného prostoru na studijní materiály a podklady.

Výška stolu a jeho nastavitelnost

S předchozím bodem úzce souvisí i možnosti nastavitelnosti stolu. V případě, že bude stůl využívaný dospělým, není nutné pořizovat takový, který lze velikostně nastavovat. Ale pokud bude stůl pro malé děti, které ještě porostou, nastavitelnost výšky psacího stolu je nutností! Dítě totiž ještě poroste a nechcete mu přece kupovat nový pracovní stůl každé dva roky.

Materiál, z něhož je stůl vyroben

Milujete dřevo a masivní dřevěný stůl je přesně to, co do své domácí pracovny potřebujete? Díky němu budete vypadat impozantně a při pracovních schůzkách budit náležitý respekt? Tak si takový stůl pořiďte. Jestliže ale pořizujete stůl dítěti, vsaďte na lehčí materiály. Kupříkladu lamino či dřevotřísku, neboť s tím, jak bude dítě růst, bude se pozměňovat i vzhled jeho pokoje.

A ne, opravdu nechcete pravidelně stěhovat těžký masivní stůl sem a tam. S materiálem je spjatý i účel psacího stolu. Pokud ho zamýšlíte užívat jako stůl psací, volte hladkou pracovní desku. Na té se píše příjemně. A nezapomínejte ani na odolnost psacího stolu. Preferujte povrchové úpravy, které budou voděodolné a také se lehce nepoškrábou.

Barva stolu

Plynule na materiál navazujte i celkový vzhled stolu, a tedy i jeho barva. Do interiéru se nejčastěji volí psací stoly v barvě dřeva – zejména pokud je stůl ze dřeva vyrobený. Další dvě oblíbené barvy jsou bílá a černá, které ladí se vším. Základní barvy se přizpůsobí vzhledu každého pokoje a nepůsobí v interiéru nepatřičně.

Šuplík na klávesnici nebo bez?

I pokud nevlastníte stolní počítač s klávesnicí, zvažte, zda by se vám šuplík na klávesnici přece jen nehodil. Je praktický i na odkládání notebooku, knih, důležitých desek a šanonů. A jeho hlavní výhoda je zřejmá: je praktický díky tomu, že je neustále po ruce.

Místo na všechny nezbytné kabely

Potřebujete si dobít baterku ve svém mobilním telefonu? Mít notebook neustále zapojený v síti? Pořiďte si psací stůl s otvorem na pracovní desce. Díky němu všechny nevzhledné kabely jednoduše schováte, aniž by zabíraly místo na pracovní ploše. A když zrovna otvor na kabely nebudete využívat, snadno jej schováte záslepkou.

Volte kvalitu, psací stůl je investice

Při výběru dbejte i na kvalitu psacího stolu. Nejedná se totiž o impulzivní koupi, u které nemusíte přemýšlet nad životností, nýbrž o investici do vás a do vašeho zdraví. Jestliže u stolu denně trávíte několik hodin, musíte mít jistotu, že se vám u něj bude pohodlně sedět a že je vyhovující ve všech ohledech. Zaměřte se tedy na prodejce nábytku, s kterými máte pozitivní zkušenosti a jejichž výrobky jsou synonymem kvality. Psací stůl si totiž nepořizujete na jednu či dvě sezony, ale klidně i na celý život nebo minimálně na několik desítek let.

Než se pustíte do výběru psacího stolu, sepište si seznam požadavků, které máte. Tento seznam by měl zahrnovat jak velikost stolu, tak i jeho výšku a případnou nastavitelnost, materiál, barvu a další části stolu jako například šuplíky, přihrádky a přídavné kusy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Čtyři tipy pro uklizený dětský pokojíček

Odkládejte klíče na bezpečné místo

Mohlo by se vám také líbit: