Proč je 12. týden těhotenství je klíčový a co se v něm odehrává?

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
12. týden těhotenství

12. týden těhotenství je mnoha budoucími maminkami často vyhlíženým milníkem, a to hned z několika důvodů. Jednak se tak nějak věří tomu, že by se do konce prvního trimestru nemělo o těhotenství příliš mluvit a rodině nebo přátelům to oznámit až potom. Mnoho maminek také čeká do konce 12. týdne, protože první trimestr je nejrizikovější, hlavně z hlediska možného potratu. Proč je ještě 12. týden těhotenství klíčový a co se v něm děje?

12. týden čili konec třetího měsíce

12. týden těhotenství je posledním týdnem třetího měsíce gravidity. Budoucí maminky mají prakticky za sebou to rizikové období a nyní už si mohou (v drtivé většině případů) těhotenství naplno užívat, samozřejmě v rámci možností. Konec třetího měsíce je pro mnohé ženy i koncem typických těhotenských problémů, jako je hlavně nevolnost.

Klíčová dvanáctka

Je tu ještě jeden důvod, pro který je 12. týden těhotenství důležitý – je totiž klíčový pro placentu, nejdůležitější orgán plodu. Placenta od tohoto týdne pojede tzv. na plné obrátky, protože začne miminko zásobovat kyslíkem a živinami, zároveň je jejím úkolem odvádět z těla miminka nepotřebné látky. Placenta mimo jiné chrání plod před některými infekcemi.

těhotenství

Dvanáctka je klíčová. (foto: depositphotos)

Co se děje v těle maminky?

Bříško už se vám pěkně zakulacuje, jen málokterá maminka dokáže v tomto týdnu bezpečně skrývat, že pod jejím srdcem začíná růst nový život. Mnohé maminky s úderem dvanáctého týdne začne trápit nespavost, mohou se objevit bolesti hlavy a je tu ještě další jev, na který nejsou všechny budoucí maminky pyšné – plačtivost, kdy vás dokáže rozbrečet i reklama v televizi.

Dítě roste jako z vody

Ve dvanáctém týdnu těhotenství miminko opravdu rychle roste, jak se říká – doslova jako z vody. Žaludek a další vnitřní orgány už začínají plnit svoji funkci. Dítko dokáže polykat malé množství plodové vody. Miminka jsou v tomto týdnu hodně aktivní, dělají v bříšku maminky kotrmelce, kopou ručičkama i nožičkama.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Křečové žíly v těhotenství: Jak se jim vyhnout?

10 tipů, jak se v těhotenství udržovat stále krásná

Mohlo by se vám také líbit: