Křečové žíly v těhotenství: Jak se jim vyhnout?

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
křečové žíly

Křečové žíly v těhotenství nejsou kdovíjak nevídaným jevem, ba spíše naopak. Některým maminkám se sice zcela vyhnou, jiné ale dokážou nepříjemně potrápit. Je bohužel pravdou, že těhotenství zvyšuje šanci, že se na nohou objeví křečové žíly. Lze se proti nim nějak bránit?

Co jsou vlastně křečové žíly?

Křečové žíly, kterým se lidově říká “křečáky”, jsou vyboulené, zkroucené žíly, které se obvykle objevují na nohou. Mohou být modré nebo tmavě fialové a jsou často hrudkovité. K jejich vzniku dochází ve chvíli, kdy dojde k porušení žilních chlopní. Ty potom brání zpětnému toku krve a to vede k hromadění krve v dolních končetinách, což se začne projevovat otoky, záněty, bolestí a vznikem “křečáků”.

Dá se proti křečovým žilám v těhotenství bránit?

Těhotenství je jedním z několika rizikových faktorů, které nahrávají do karet vzniku křečových žil. Pokud čekáte miminko, pak vás určitě zajímá, jestli se těmto nepěkným žilkám dá nějak předejít.

nohy

Hoďte nohy nahoru! (foto: 123RF)

1. Dávejte si nohy nahoru

Kdykoli to půjde, zkuste si tzv. hodit nohy nahoru a nikoli jen obrazně, ale doslova. Použijte gravitaci, abyste pomohli odtékání krve z žil nohou. Když jste v posteli, položte si polštář pod nohy,  zatímco odpočíváte. Pokud během dne hodně stojíte, zkuste si najít čas na přestávky, abyste si mohli sednout a dát nohy nahoru.

2. Dbejte na dostatek pohybu

I když je pohyb s postupujícím těhotenstvím čím dál náročnější, snažte se na něho úplně nezanevřít. I obyčejná procházka může být prevencí proti vzniku křečových žil. Rozhodně se nemusíte vydávat na několikakilometrové túry, ale projít se třeba půl hodinky každý den – to by určitě šlo, co myslíte?

bolest

Odpočinek je důležitý, ale nezapomínejte na pravidelný pohyb. (foto: 123RF)

3. Nenoste vysoké podpatky

Vysoké podpatky zabraňují práci svalů nohou, a to udržuje krev v žilách.  Zkuste se proto po dobu těhotenství vyvarovat nošení podpatků a dejte přednost ploché obuvi. I z hlediska bezpečnosti to tak pro vás i vaše miminko bude lepší.

4. Spěte na levé straně

A tím nemyslíme na levé straně vaší postele, ale na levém boku. Spánek na levé straně může zmírnit tlak na žíly v břiše a pomoci vašim žilám nohou odtékat, když spíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů, jak se v těhotenství udržovat stále krásná

Syndrom neklidných nohou v těhotenství

Mohlo by se vám také líbit: