Bylinky v kuchyni: Kdy je používat a jak sklízet?

od Michaela Romanová
0 komentář
bylinky

Žádná pořádná hospodyňka se neobejde bez bylinek ve své kuchyni. Hodí se prakticky do každého jídla, jenom je potřeba vědět, kterou zrovna použít. Existují ale i takové, které můžete použít prakticky do všech jídel. Které bylinky jsou tedy nejpoužívanější a rozhodně byste je měla při každém vaření mít po ruce?

Bazalka

I když je bazalka základní bylinnou surovinou v italské kuchyni, rozhodně ji zužitkujete i u ostatních jídel. Skvěle například dochutí polévky a omáčky. Jen pozor, při vaření ji přidávejte až ke konci, aby si zachovala svoji chuť. Bazalka má ráda vlhkou půdu, a měla byste ji zalévat noc před tím, než ji budete chtít použít. Vytvořené květní trny zaštipujte nebo odřezávejte. Bazalku sklízejte často a bude rychleji růst.

Koriandr

Tato bylinka je nejoblíbenější při vaření mexické a asijské kuchyně. Pozor na jeho výraznou chuť, při vaření touto bylinkou raději šetřete a přidávejte jen tak akorát podle své chuti. Někdo ji miluje, jinému nesedne. Pro sklizeň použijte ostré čisté nůžky a ustřihněte přibližně třetinu rostliny. Ona pak bude pokračovat v růstu nových listů. Nejvhodnější je sklízet koriandr každý týden.

bylinky

Bylinky nemusíte stále kupovat, pěstujte si je doma v truhlíku! (foto: 123RF)

Kopr

Kopr má mnoho možností využití – nejčastěji se přidává do dipů, polévek, bylinkových másel, salátů a rybích pokrmů. Sklízejte ale jen tolik, kolik dokážete spotřebovat při přípravě jednoho pokrmu, protože rychle vadne. Stříhacími nůžkami zastřihněte stonky v jedné rovině s hlavním stonkem, aby rostlina mohla dále plodit. Sklízejte často, abyste zabránili tvorbě semen.

Máta

Tato bylinka se nejčastěji používá do dezertů a nápojů, jako jsou čaje či letní ovocné koktejly, a to hlavně pro své silné aroma. Pro větší množství ji seřízněte těsně před květem – asi centimetr od květináče. Jednotlivé listy lze sklízet kdykoli.

Oregano

Oregano je známé hlavně z italské kuchyně, jelikož nechybí na žádné pizze. Mimo to se ale také často používá do polévek, dušených jídel a omáček. Sklízejte buď jednotlivé listy, nebo celý stonek. Před sklizní nechte rostlinu vyrůst do výšky minimálně 4 cm. Pravidelné zastřihávání udržuje rostlinu bujnější.

Petržel italská

Pokud nejste příznivcem soli, používejte italskou petržel, jelikož ta potřebu soli snižuje. Používá se do polévek, omáček či salátů. Obvykle se používá ale spíše jako přízdoba jídel. Sklízejte, když mají stonky listů tři segmenty. Odřízněte listy z vnější části rostliny a vnitřní části nechte dozrát.

bylinky

Používáte při vaření bylinky? (foto: 123RF)

Petržel kadeřavá

Klasická bylinka, která má své využití prakticky v každém českém jídle. Přidává se například do salátů či bylinkových másel, ale taktéž jako ozdoba jídel díky svému vzezření. Stejně jako u italské petržele odřízněte listy z vnější části rostliny a vnitřní části nechte dozrát.

Rozmarýn

Tato bylina se nejčastěji používá při přípravě drůbeže, jehněčího či polévek. Její chuť je nasládlá a pryskyřičná. Při sklizni zastřihněte stonky a ručně odtrhněte listy nebo použijte plné stonky jako špejli. Stonky úplně seřízněte až k hlavní nebo boční větvi.

Šalvěj

Další bylina, která se hojně používá při přípravě masa či jako základ nádivek. Pomocí ostrých nůžek odstřihněte listy přímo z rostliny a sklízejte je podle potřeby. Pro nejlepší chuť sklízejte nejmladší a nejkřehčí listy.

Tymián

Tymián má v kuchyni hojné využití, zejména v přípravě marinád, zeleninových salátů, těstovin, brambor či pizzy. Pro nejsilnější chuť sklízejte tymián těsně před rozkvětem. Odstřihněte horní dvě třetiny každého výhonu a vyhněte se řezu do dřevnaté části rostliny.

Bylinky mají při pěstování rády hodně slunečního světla, proto je nezapomeňte umístit v blízkosti slunného okna v interiéru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se správně stravovat v těhotenství?

Když dítě nechce jíst zeleninu. Jak ji do něj dostat?

 

Mohlo by se vám také líbit: