Doprovod u porodu musí být připravený na všechno. Jaké jsou klady a negativa?

od Michaela Romanová
0 komentář
doprovod u porodu

Očekává někdo z vašich nejbližších nový přírůstek do rodiny a vy máte tu čest doprovázet budoucí maminku k porodu? Doprovody u porodu jsou v dnešní době již běžnou součástí každého nového příchodu na svět. Co vás ale jako doprovod u porodu čeká? Zjistěte co nejvíce, ať ve velký den nejste překvapeni.

Kdo k porodu doprovází?

Rodička si může v dnešní době vybrat naprosto kohokoliv, kdo bude tou pravou oporou při tak náročném činu, jako porod je. Nejčastěji se role doprovodu týká nastávajícího tatínka či partnera rodičky. Pro něj je samotný porod také velmi důležitým dnem, a tak i samotní partneři často chtějí být u porodu. Co když tomu ale tak není?

Stejně jako má budoucí maminka právo si doprovod vybrat, partneři mají volbu tuto možnost odmítnout. Možná se bojí samotného pohledu, často mají fobii z krve nebo jen zkrátka mají strach z toho, že nebudou vědět, co dělat. V takových případech je možné vybrat jinou osobu, která bude u porodu o něco větší podporou.

Ženský doprovod u porodu

Na druhé příčce si ženy vybírají svou vlastní maminku, která už zkušenost s porodem má a často to bývá velmi blízká osoba. Méně častěji se jedná o nejlepší kamarádku nebo sestru či tchyni. Naopak na vzestupu je volba odborného doprovodu k porodu, kde tuto funkci může plnit osobní porodní asistentka nebo dula.

Co se od doprovodu očekává?

Každý, kdo má v plánu být doprovodem u porodu, by měl být také dostatečně informovaný a připravený na všechny možné události. Společně s budoucí maminkou by doprovod měl možná navštívit předporodní kurz, kde se dozví postup při porodu a vše, co je může v tak velký den potkat.

Spolu s rodičkou si doprovod u porodu musí také sdělit vše, co od něj budoucí maminka očekává. Může to být bezpečný dovoz do porodnice a sbalení všech náležitostí, podávání pití při porodu nebo „jen“ psychická podpora. Žena by si sama měla říct formu pomoci, o kterou bude v bolestech nejspíš stát. A doprovod by na tyto činnosti měl být připravený.

miminko

Doprovod u porodu musí být připravený na všechno. (foto: depositphotos)

Klady doprovodu k porodu

Neopakovatelný zážitek — Určitě nejčastější důvod, proč se rozhodně nevzdávat možnosti být doprovodem u porodu, je samotný zážitek příchodu nového člena rodiny na svět. Tento moment si budete pamatovat do konce života a bezpochyby všechny zúčastněné maximálně sblíží.

Budete mít informace — Často budoucí tatínci nechtějí ženu doprovázet k porodu a poté litují. Představa, že sedíte doma nebo dokonce na chodbě porodnice a nevíte, jak porod probíhá, může být velmi stresující událost. Proto je mnohem lepší být přímo u samotného porodu a mít aktuální informace o průběhu i stavu z první ruky.

První kontakt s miminkem — Jste jedni z prvních, kteří miminko vidí. Tento okamžik se vám jistě zapíše do paměti a můžete jej pak vyprávět celé rodině. Často je také doprovod u porodu jeden z prvních, kdo čerstvě narozené miminko drží v náručí.

Máte vše zdokumentované — Rodící žena určitě nemá ani po porodu myšlenky na fotografování, ale později ji může mrzet, že tyto chvíle nemá zaznamenané. Proto můžete být jako fotící doprovod hodně důležitou součástí k zaznamenání nejdůležitějších vzpomínek.

Zápory doprovodu k porodu

Nic pro slabé povahy — Porod je krásný a zároveň velmi silný a emotivní zážitek, který zahýbe nervy i toho nejsilnějšího člověka. Pokud víte, že takto vypjatou situaci nejspíš nezvládnete, raději možnost doprovodu přenechte jiné osobě. Budoucí maminka potřebuje stabilní oporu.

Ženu uvidíte z jiného úhlu — Ať chcete, nebo ne, tento zážitek změní váš pohled na rodící ženu už navždy. Někteří partneři tvrdí, že od porodu je pro ně žena o to víc silná a nebojácná. Jiní mají naopak stále před očima její vyčerpání, traumatizující obraz může mít vliv na celkové pozdější vnímání ženy.

Musíte mít vyřídilku — Nepatříte k průbojným povahám? Pak se možná dostanete do nepříjemných a konfliktních situací. Při samotném porodu má rodící žena několik bodů v porodním přání, které se mohou postupům v nemocnici a samotným zdravotníkům nelíbit. Vy jako opora u porodu musíte probojovat všechny body, pokud je to ze zdravotního hlediska možné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na předporodní masáž hráze. Zapojit můžete i partnera

Dula jako pomoc u porodu, nebo spoléhat sama na sebe?

Mohlo by se vám také líbit: