Dula jako pomoc u porodu, nebo spoléhat sama na sebe?

od Michaela Romanová
0 komentář
dula

Dula, tento pojem jste jistě už zaslechla. Dokážete s určitostí ale říct, s čím může ženě konkrétně pomoci? Dula se pro těhotnou ženu může stát neodmyslitelnou součástí jejího těhotenství a porodu. Pro jiné ženy může zase představovat zcela postradatelnou funkci.

Kdo je dula?

Dula sice může mít a pravděpodobně i má zdravotnické vzdělání, nejedná se však o povolání, jak si někteří z nás myslí. Její zaměření je spíše v podobě pomoci a provedením tímto náročným obdobím v životě ženy.

Dula je na tyto stresové situace proškolená a připravená, umí si zachovat chladnou hlavu, ví, co dělat a co ženě říct. Už jen tento fakt dokáže ženy uklidnit a její služby proto vyhledávají.

Leckteré ženy může napadnout, že pokud budou mít tuto pomocnici k sobě v době těhotenství a poté i po porodu, znamená to, že u porodu nemůže být nastávající otec. Tuto skutečnost bychom rádi vyvrátili. U porodu můžete mít dulu i další osobu k sobě, nejčastěji tedy otce dítěte. Dula tedy není náhradou partnera, nýbrž pouze jeho doplněk.

dula

Dula zná všechna úskalí porodu a proto vás na něj dobře připraví. (foto: 123RF)

Co dula dělá?

Ženy si duly vyhledávají v různých etapách těhotenství. Některé ji prvotně zkontaktují ihned poté, co se dozvědí o svém těhotenství, jiným zase postačí jedno či dvě sezení před porodem. Je to opravdu velice individuální. Nicméně několik měsíců před porodem se jeví jako doba optimální.

Největší náplní duly je příprava před porodem. A pokud k porodu půjde i tatínek, dula bude připravovat i jeho. Pomůže vám sestavit porodní plán, vybrat nemocnici a snažit se překonat přirozený strach z porodu. Dula vás připraví na možné komplikace a seznámí vás s jejich případnými řešeními.

Výhody

Jednou z největších výhod bývá fakt, že ženy dulám spíše důvěřují než personálu ve zdravotnictví. Nastávající maminka ji zná již delší dobu, tedy ve většině případů, a vytvoří si k ní proto větší pouto a důvěru. Oproti tomu s lidmi, kteří jsou u porodu, se rodička setkává poprvé a není si jistá, jaké chování a zacházení může očekávat. Toto má velký vliv na psychiku každé ženy.

  1. Dula může ženě poskytnout péči, kterou porodnický personál nenabízí, například ji namasírovat, dát napít nebo i držet za ruku. Mohli byste oponovat, že to může zastoupit i partner, nicméně jsou ženy, které v tento moment mají u sebe raději ženu.
  2. Je ze své praxe obeznámena s možnostmi porodu, například co se polohy týče nebo samotného dýchání.
  3. Obzvláště pro prvorodičky, které nevědí, do čeho jdou, je důležité mít jistou přípravu a psychickou oporu.
  4. Dobrá zkušenost z porodu je zásadní pro snížení rizika tzv. poporodní deprese. Proto využití služeb duly může velmi ovlivnit, v jakém stavu z porodnice odcházíte.

Po porodu ženám poskytuje tipy: jak správně zvládnout kojení, jak se poprat s šestinedělím atd. Její finální práce tedy nemusí končit odchodem z porodnice, jsou duly, které k ženám dochází i domů po porodu. Zároveň si můžete vyhledat dulu, která je také laktační poradkyní.

dula

Je důležité, abyste si spolu sedly. (foto: 123RF)

Nevýhody

Před definitivním rozhodnutím, zda její pomoc vyhledáte, je dobré zmínit i nevýhody, které může dula svou přítomností přinést. Může se stát, že si i přes prvotní sympatie nesednete. V tomto případě je potřebné jednat hned a služby duly zrušit nebo změnit.

Nemusí také sednout vašemu partnerovi. Proto je dobré to nejprve zkonzultovat s ním a až poté dulu vybrat, a to nejlépe na společném setkání. Jistě by nebylo příjemné už na tak ožehavém místě, kde porod probíhá, mít ještě více napjatou atmosféru než je nutné.

V případě, že se rozhodnete dulu vyhledat, internet je plný doporučení. Můžete si vybrat dle místa vašeho bydliště, dle zkušeností, recenzí nebo zkrátka jen sympatií. Kamarádky, které zažily porod s dulou s vámi jistě rády vše proberou. Po prvním setkání budete mít určitě jasno, zda si přejete mít tuto osobu jako svůj doprovod během těhotenství a samotného aktu narození.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Překonejte strach z porodu

Nepříjemnosti, které se můžou objevit po porodu

Mohlo by se vám také líbit: