Ovulaci poznáte i bez testu. Tohle jsou 3 základní metody

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
ovulaci

Během ovulace se vajíčko uvolní z jednoho z vaječníků a je to právě ten klíčový moment potřebný pro početí. Pokud se žena snaží otěhotnět, je sledování ovulačního cyklu velmi důležité. Jasně, je tu ta možnost ponechat všechno na přírodě, ale pokud chcete mít věci ve vlastních rukou, určitě se hodí vědět, kdy zrovna ovulujete. Jak můžete ovulaci poznat i bez toho, aniž byste si dělala test?

Znáte délku menstruačního cyklu?

K ovulaci obvykle dochází přibližně 10 až 16 dní před začátkem menstruace. Pakliže je váš cyklus pravidelný, můžete poměrně snadno vypočítat, kdy dochází k ovulaci. Případně to za vás vypočítá moderní chytrá aplikace. Dnes už je mnoho způsobů, jak mít svůj cyklus pod kontrolou.

spermie

Pokud se snažíte o miminko, největší šanci máte právě v době ovulace. (foto: 123RF)

Sledujte tělesnou teplotu

Věděla jste, že během ovulace dochází k malému zvýšení tělesné teploty? Nečekejte kdovíjak výrazný skok (rozhodně se nestane, že najednou budete mít teplotu přes 38 °C), ale pokud si budete teplotu pravidelně měřit (ideálně hned po ránu, ještě než vstanete z postele, proto mějte teploměr po ruce a na dosah), pak zpozorujete, že v určité dny teplota mírně stoupne.

Zkontrolujte hlen

Možná se vám to bude zdát nechutné, ale proč vlastně? Vždyť je to vaše součást a na sledování hlenu rozhodně nic nechutného není. Cervikální hlen se v průběhu přirozeného menstruačního cyklu mění v závislosti na hormonální aktivitě ženy. Hlenu je obvykle po menstruaci málo a pak se jeho množství zvyšuje. Vzestup estrogenu, který předchází ovulaci, stimuluje produkci bohatého, čistého a pružného hlenu, který usnadňuje průchod spermií. Jakmile tedy zpozorujete, že se hlen změnil a je čistý a spíše kluzký, pravděpodobně budete mít zrovna ovulaci.

Metody kombinujte

Pokud nechcete používat ovulační testy (nebo je jednoduše zrovna nemáte po ruce), můžete zkusit některou z výše zmíněných metod. Nejlépe ale uděláte, když budete metody různě kombinovat a nespolehnete se jen na jednu z nich. Když budete svoje tělo pravidelně sledovat, jistě se brzy naučíte se svým cyklem pracovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejrannější příznaky těhotenství

Kondom není jediná ochrana před otěhotněním. Tohle jsou další způsoby

Mohlo by se vám také líbit: