Kondom není jediná ochrana před otěhotněním. Tohle jsou další způsoby

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
ochrana

Myslíte si, že kondom nasazený na chloubě vašeho partnera je jediná ochrana před otěhotněním? Použití prezervativu ani zdaleka není ta jediná možná varianta, jak zabránit početí. Můžete zkusit některou z dalších, mnohdy i spolehlivějších metod.

Přerušovaný sex

Začneme asi tou nejběžnější – přerušovaný sex. Někdo tuto metodu vylučuje, protože mu nepřijde dostatečně spolehlivá, jiné dvojice ji třeba i roky praktikují a nemohou si ji vynachválit. Je pravdou, že přerušovaný sex není nejspolehlivější způsob, procento selhání se pohybuje v rozmezí 15-28 %, což není zrovna málo.

Pokud ji chce žena aplikovat, měla by si raději hlídat plodné a neplodné dny a dbát na určité zásady. Například když si s partnerem dáte dvě kolečka za sebou.

Antikoncepce

Ještě nedávno byla velmi populární ochrana před otěhotněním také hormonální antikoncepce. Stále více žen ale od tohoto způsobu ochrany ustupuje, protože je známo, že antikoncepce plná chemie a má negativní dopad na ženské zdraví. Nemluvě o výkyvu nálad nebo narůstání tělesné hmotnosti. Nutno ale dodat, že některé ženy na užívání antikoncepčních pilulek nedají dopustit a jejich účinnost je velmi vysoká.

ochrana

Od antikoncepčních pilulek mnoho žen ustupuje. (foto: pixabay)

Sterilizace

Kdo hledá razantní a zaručený způsob, jak neotěhotnět, může zvolit sterilizaci – tu je možné provést u obou partnerů. U žen se odstraní vejcovody, u mužů se přeruší chámovod. Jedná však o velmi radikální a jednosměrný krok. Měli byste tuto možnost předem velmi pečlivě zvážit.

Antikoncepční gely

V lékárně jsou k dostání speciální antikoncepční gely či krémy, které mají spermicidní účinky. Pokud je budete používat samostatně, procento ochrany se pohybuje poměrně nízko. Z tohoto důvodu se doporučuje kombinovat antikoncepční gely například s pesarem.

ochrana

Spermicidní gely je lepší kombinovat s další metodou ochrany. (foto: pexels)

Plodné a neplodné dny

Jednou z metod, kterou jsme tu dneska už lehce nakousli, je počítání plodných a neplodných dní. Za plodné dny se považují 2-3 dny před ovulací a také 2-3 dny po ovulaci. Spermie je schopná přežít až 72 hodin. Bohužel ani tato metoda, byť je mnoha ženami praktikovaná a poměrně oblíbená, není příliš spolehlivá.

V hlídání ovulace vám v dnešní moderní době pomůžou i aplikace na sledování periody, které předvídají poměrně spolehlivě. Čím víc menstruací do aplikace zaznamenáte, tím je šance na přesnější výpočet větší. Je to šikovné i když chcete mít přehled, kdy to znova dostanete. Ženské tělo je ale složitý mechanismus, takže uživatelky těchto pomocníků jistě ví, že ne vždy jim technika další cyklus předpoví správně. Tudíž se nemůžete stoprocentně spoléhat ani na předpokládanou ovulaci.

Pesar

Tzv. bariérová ochrana před otěhotněním je v případě mužů kondom, u žen je to kondom ženský – pesar. Zatímco kondom zná asi každý, najdou se mezi námi ženy, které netuší, co to ten pesar neboli ženská bariérová ochrana je. V podstatně slouží stejně jako kondom – spermie skrze něj neprojdou. Ale znáte to.

Nitroděložní tělísko

V neposlední řadě je čím dál populárnější ochrana proti otěhotnění tzv. nitroděložní tělísko. Těch máme vícero druhů. V principu funguje tak, že chrání spermiím na cestě k vajíčku. Zároveň ovlivňuje i život vajíčka. Účinnost nitroděložního tělíska je navíc velmi vysoká, téměř 99 procent!

Ani tato metoda však není vhodná pro každou ženu, proto je dobré se o jejím užití poradit se svým gynekologem, jistě společně najdete tu nejvhodnější alternativu ochrany před početím právě pro vás.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

První příznaky těhotenství. Rozpoznejte je co nejdříve

Prsa po dětech: Lze je dostat do formy?

 

 

Mohlo by se vám také líbit: