Jak pečovat o mléčné zoubky vašich ratolestí?

od Michaela Romanová
0 komentář
mléčné zoubky

Mléčné zoubky vyžadují stejně pečlivou hygienu, jako je tomu u dospělých. Ačkoliv se péče o dětský chrup může zdát nenáročná, opak je pravdou. Je velmi obtížné léčit zubní kaz u dětí ve věku 2-3 let, proto stojí za to předcházet problémům včas. Jaká jsou pravidla péče o chrup malých dětí? A jak jej chránit, aby se co nejdéle vyhnuly zákrokům zubaře? Vnořte se s námi do problematiky mléčných zubů a najděte správné řešení pro vaše ratolesti.

Zvyk je železná košile

Je známo, že včasné hygienické návyky mohou pomoci chránit mléčné zoubky před zubním kazem a jinými chorobami. Je velmi důležité, aby děti měly k čištění pozitivní vztah. Toho můžete docílit třeba tím, že necháte dítě, aby si samostatně mohlo zvolit kartáček a pastu, která se mu líbí a povzbuzuje jej k tomu, aby čištění zubů bralo vážněji. Je třeba si také uvědomit, že rodiče, kteří se starají o ústní dutinu a k čištění zubů přistupují zodpovědně, se stávají pro své děti velkými vzory.

Základy se tvoří dřív, než si myslíte

Základy čelistního systému se tvoří u dítěte již v děloze. Už od narození se pak začíná rozvíjet růst mléčných zubů, a také dochází k vývoji chrupu stálého. Normou je u dítěte přítomnost 20 primárních zubů a u dospělého člověka 32. Ke změnám chrupu dochází u člověka v průběhu let, ale už když mléčné zoubky rostou, je nutné dbát na ústní hygienu. Čím dříve se dítě naučí čistit si zuby, tím zdravější bude jeho čelistní systém v dospělosti.

Už od prvního zoubku

Zubní lékaři dnes dbají na to, aby se rodiče starali o chrup svých dětí již od samotného začátku. Maminky se mohou dočíst, že nejlepší je začít masírovat dásně už úplným novorozencům, a když se začne líhnout první zub, pomalu se mohou vrhnout na kupování kartáčku. Neděste se, první kartáček často představuje jen silikonový náprstek se štětinkami. Tak poctivá péče je nutná proto, že povrch mléčných zubů je tenčí, než je tomu u stoliček, proto je více vystavený patogenním bakteriím a vzniku kazů. Zdraví chrupu dítěte pomůže zachovat několik jednoduchých pravidel:

  • Čistěte dětské zuby dvakrát denně.
  • Zajistěte dětem správnou výživu.
  • Omezte příjem cukru.
  • Pravidelně navštěvujte svého dětského zubaře (minimálně 1x ročně).

Čistíme mléčné zoubky

O první zoubky by rodiče s dětmi měli pečovat dvakrát denně, a to ráno a večer. K tomu se doporučuje použít fluoridovou pastu a dětský zubní kartáček s měkkými štětinami. Dítě bude mít zájem o barevný zubní kartáček nejlépe s kreslenými postavičkami a pohodlnou rukojetí vhodné velikosti, která se jim dobře drží. Po každém jídle je vhodné si vypláchnout ústa čistou vodou.

Správná výživa

Stejně důležité pro udržení zdraví prvních zubů je i vyvážená strava obsahující dostatečné množství vápníku, fosforu, fluoridu a vitaminu D. Silné zuby, které odolávají kazu, potřebují ovoce, zeleninu, maso, mořské plody a pevnou stravu, díky které se rozvíjejí žvýkací funkce. Naopak sladkosti oslabují zubní sklovinu a měly by se ve složení stravy minimalizovat. Denní dávka cukru by neměla přesáhnout 50 g. Škodlivé sladkosti lze nahradit sušeným ovocem, sýry, kyselými mléčnými nápoji nebo jogurty bez cukru.

Návštěva dětského zubaře

Včasná prevence a pravidelné kontroly u vašeho zubaře jsou jedním z nejlepších způsobů prevence onemocnění dásní a mléčných zoubků. Kontrola růstu prvních zubů pomůže včas napravit možné nedostatky. Lékaři často na prvních prohlídkách varují, že kojení může zvýšit pravděpodobnost výskytu zubního kazu a někdy se stává, že už na prvních zoubcích lékaři vznikající kaz objeví. Doporučuje se pak pomalé odstavení dítěte nebo minimálně po požití mléka nabídnout dítěti ještě obyčejnou vodu a zuby vyčistit. Že se někdy jedná až o nadlidský úkol nemusíme zmiňovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

O dětské zoubky je třeba pečovat od mala

Ovlivňuje cukr chování dětí? Opravdu ano

Mohlo by se vám také líbit: