O dětské zoubky je třeba pečovat od mala

od Kachlíková
0 komentář

Očekávané a sledované prořezání prvního zoubku, někdy vystřídá úplné “vychladnutí“ a zubům se nedostává dostatečná péče. Ty poté mohou špatně růst a nadměrně se kazit.

Kdy začít čistit

Již před prořezáním první “perličky” bychom měli děťátko zvykat na ústní hygienu. Můžeme čistit dásně vatou, nebo zakoupit gumový prsťáček, neboli kartáček, který se navlékne na prst. Děťátku s ním příjemně promasírujeme dásně a setřeme povlak.

Po prořezání bychom měli dítě zvykat na klasický dětský kartáček. Zubní pasta není ze začátku až tak důležitá, podstatnější je odstraňování zubního plaku a řádné vypláchnutí.

Důležité “mléčňáky“

Mléčné zuby mají v životě dětí velkou roli. Nejenže se dětem prořezávají v době, kdy je budou potřebovat, aby mohly začít jíst stravu, kterou budou doplňovat další živiny. Nutné jsou i pro správnou výslovnost. Když se dětem zuby pokazí, šišlají, některé písmenka nemůžou říct. Jejich postavení předurčuje postavení druhých zubů a to stejné platí s kazivostí. Pokud nebudeme dětem chrup čistit, budou mít vysokou kazivost mléčných a následně i druhých zubů.

Jak správně čistit

Zoubky bychom měli čistit od krčku. Na něm s kartáčkem zavrťte do stran a setřete, jako byste chtěli nečistoty zamést. To byste měli opakovat na každém místě několikrát. Od dvou let je možné u dětí používat i speciální gelové pasty, které jsou obohaceny o fluor a různé další prospěšné látky.

Důraz klaďte na místa, kde se zuby překrývají. Stává se to nejčastěji u předních jedniček a dvojek. Lehce se pak začnou kazit. Také krčky jsou častým místem, kde se kazí, pokud na nich zůstává plak. A pak jsou to hluboké štěrbinky.

Do kdy dětem pomáhat

Dle dentistů je dítě schopné si zuby vyčistit samo, jakmile zvládá plynulé psané písmo. To je přibližně od osmého roku věku. Do osmi let nechte dítě vyčistit si je samotné, pak je ale přečistěte i vy. Pomůže i popis toho, co děláte, aby pak dítě vědělo, jak na to.

První prohlídka

Zubní lékař by měl dítě vidět už po prořezání prvních zubů. Dobré je zvykat děti na zubní ordinaci, takže pokud jdete na prohlídku, nebo přímo zákrok, vezměte dítě se sebou a nechte ho dívat se. Odstraníte tak strach a ono si na paní zubařku, nebo pana zubaře dobře zvykne.

Mohlo by se vám také líbit: