Prsa po dětech: Lze je dostat do formy?

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Těhotenství, porod i kojení zanechají na těle ženy nesmazatelné stopy. Mezi ty, které ženy trápí nejvíce, patří zejména povislá, zmenšená či nepevná prsa. I tento problém ale má svá řešení, a to nejen plastickou operaci.

Ženské poprsí se během těhotenství a zejména po porodu významně mění, a to dokonce bez ohledu na to, zda kojíte, nebo ne. Prsa se nalijí mlékem 3 až 5 dní po porodu i v případě, že matka nekojí. Během kojení pak v prsou zůstávají zvětšené mléčné žlázy, které postupně vytlačí tukové zásoby v prsou. Proto později, jakmile žena kojit přestane, jsou prsa prázdnější než před porodem. Ihned po ukončení kojení ale není ještě důvod si dělat starosti. Teprve po ukončení kojení totiž tělo opět začíná v prsou znovu ukládat tuk, čímž se prsa během půl roku až roku obvykle opět „zaplní“. Zlepšování jejich formy ale samozřejmě můžete pomoci.

Krémy

Na zpevnění prsou nabízí trh celou řadu kosmetických přípravků, zejména krémů, gelů či tělových mlék, kterými určitě nic nezkazíte. Zázraky ale na druhou stranu také nečekejte.

Otužování

Mnohé ženy doporučují v souvislosti se znovuobnovováním formy prsou otužování prsou teplou a studenou vodou. Toto otužování by mělo pomoci na kýžené partii znovu vytvořit tukové zásoby, a tím ji zaplnit tak, jak tomu bylo dříve. Za zkoušku každopádně nic nedáte.

Antikoncepce

Řadě žen pomáhá ke znovunabytí ženských tvarů antikoncepce. Spíše je to ale dáno tím, že v souvislosti s antikoncepcí ženy celkově přibývají na váze a se zvýšením tělesné hmotnosti pochopitelně rostou všechny partie, včetně prsou.

Cvičení

Existuje mnoho cviků na zpevňování prsních svalů, které mohou při dlouhodobém každodenním cvičení ovlivnit vzhled poprsí. Prsa povislá a „vytahaná“ po dlouhém kojení třeba i více dětí už sice cvičením nedostanete zpět do původní podoby, přesto můžete docílit alespoň uspokojivého výsledku.

Bylinky

Pokud věříte v moc přírody, můžete zkusit bylinky. Pro tyto účely jsou doporučovány zejména macerát šalvěje a šťáva z kořene andělky.

Plastická chirurgie

Poslední, ale pro mnohé ženy jedinou možností je pak plastická operace – ať už jen modeláž prsou, nebo implantace silikonových výplní. Počítejte ale s cenou přes šest desítek tisíc korun a náročným zákrokem.

Mohlo by se vám také líbit: