Přestáváme kojit aneb jak dítě odstavit

od Kachlíková
0 komentář

Na začátku se maminky obávají, jestli budou mít dostatek mléka, jestli bude dítě sání zvládat a přibývat na váze tak, jak má, jestli nebudou mít problémy s prsy… Když kojení probíhá dobře a vše se ubírá správným směrem, záhy je z něj příjemná činnost, která velmi upevňuje vztah mezi matkou a dítětem.

Kdy přestat kojit

Odborníci tvrdí, že je dobré kojit alespoň půl roku až rok. Správnou dobu ale určují především děti, které se někdy odstaví samy – začnou jednoduše prodlužovat interval mezi jednotlivými kojeními a nakonec jim nebude vadit, když nepřijde ani večer před spaním. A pak jsou rozhodující maminky, protože každou jednoho dne začne kojení z nějakého důvodu omezovat či unavovat.

Pomalu, postupně, jemně

Pokud se dítě odstaví samo, je to pro všechny nejlepší a nejšetrnější způsob.

Když však máte “maličkého závisláčka“, který bez mateřského mléka prostě nevydrží, čeká vás proces odstavování. Kojíte-li např. 3x denně, odeberte to kojení, které je nejsnáze nahraditelné. Třeba po obědě zkuste dítě uspávat v kočárku a nabídnout mu lahvičku s mlékem. Po týdnu odstraňte druhé kojení. Na závěr se většinou nechává večerní laktace, na kterou bývá největší fixace.

Dítěti můžete po dobu odstavování občas říct, že mlíčko už nebude, že je ho pořád míň a míň, brzy dojde. Tak ho na odstavení psychicky připravíte, nebude mít takový šok ze dne na den. Nenechávejte ho ale ve smutné náladě. Řekněte mu, že bude mít dál skvělou náhradu v podobě mlíčka, které je pro větší děti lepší.

Když nastane den odstavení

V první řadě musíte být skálopevně odhodláni kojení ukončit. Dítěti hned ráno oznamte, že odedneška už je jen mlíčko umělé a nenechte se žádným způsobem obměkčit. Vzniknul by totiž další problém, že by vám dítě příště zase nevěřilo. Když by vidělo, že jste lhali, můžete lhát i příště.

Reakce dětí

Všechny batolátka jsou při odstavení tulivé, uplakané, náladové. Některé se i vztekají, zuří. Pro všechny je těžké smířit se s tím, že je to navždy. Toto období trvá většinou týden až dva.

Důležitý klid a pochopení

Obrňte se trpělivostí, úsměvem, soucitem. Mazlete se, noste, hlaďte, aby vědělo, že vás neztratilo. Dobrým trikem je i pořízení lahvičky s oblíbenou postavičkou, díky které může proběhnout odstavení mnohem lépe.

Dítěti v žádném případě nenadávejte, netrestejte ho!

Kdy je odstavení nevhodné

Při nemoci, velkých rodinných změnách, stěhován, úmrtí v rodině nebo jiných psychicky náročných situacích. Na úplné odstavení musí mít klid dítě i matka.

Mohlo by se vám také líbit: