Ne vždy jsou malé děti veselé, vstřícné a bezstarostné. I jim se bohužel někdy stane, že se jim nechce povídat. Jsou zamlklé, smutné, nic je nebaví, vidíte, že nejsou „ve své kůži.“ Ale když se jich zeptáte, co se stalo, vám odpoví jen, že nic. Jak zjistit, co vašeho drobečka trápí, aby si nepřipadal jako u výslechu?
Milý, sympatický kamarád
Vynikající pomůckou, kterou používají i ve školkách a u psychologů jsou maňásci. Nenápadně převezmou funkci tazatele, a protože jsou děti stále ještě hravé, snáze k maňáskovi promluví.
Nemusí tomu tak být hned. S novým přítelem se musí seznámit, musí mu důvěřovat a chtít svěřit se právě jemu. Dovolte dítěti s maňáskem spát, jíst, chodit čůrat, vezměte ho na procházku. Občas si může postesknout i maňásek. Dnes ho něco bolí, nebo se nudí, nebo je mu smutno po babičce. Dítě tak uvidí, že není samo, koho něco trápí, a začne s maňáskem rozmlouvat.
Dotazy formou hry
Zapojte hračku do hry, nebo pokud se dítě nechce ani hrát, můžete ji zapojit do klasického chodu domácnosti. Zeptejte se s její pomocí jen tak mimochodem, jak se dítě má, jak to jde ve školce, jestli má kamarády, jak bylo u babičky, co by si přálo… Nevolte dotazy typu: proč mlčí, proč se nesměje, proč je stranou, proč nemluví. Ty jsou moc konkrétní a tvrdé, dítě by se jen opět mohlo uzavřít do sebe.
Maňásek nebo jiný plyšáček by měli spolehlivě zabrat. Pokud se vám ale nebude několik dnů dařit dítě rozveselit, rozmluvit, rozhodně pohovořte s učitelkou mateřské školy, pokud tam již dítě chodí.
Jestli jej máte doma a jste stále spolu, zamyslete se, co se kde mohlo v poslední době stát. Nebylo u někoho na návštěvě? Neřekli jste něco, co se ho mohlo velmi dotknout? Nemá z něčeho strach, není nemocné? Pokud si nevíte rady, vyhledejte pomoc psychologa. Ví, jak s dítkem mluvit, často si spojí věci, které vás ani nenapadnou.
Neprodlužujte dobu své nejistoty a jeho nepohody. Odstraňte příčinu smutku a co nejdříve jej dostaňte do rovnováhy, aby bylo opět bezstarostným a veselým.