Návod, jak dítěti vybrat podzimní boty + tipy navíc

od Michaela Romanová
0 komentář
podzimní boty

Je tu zase podzim a s ním přicházejí na řadu chladnější dny, které si žádají teplejší oblečení a především pořádnou obuv. Dětská nožka velmi rychle roste, proto je víc než pravděpodobné, že vaší ratolesti loňský pár již nebude. Proto se dnes zaměříme na to, jak správně vybrat dítěti podzimní boty.

Na obuv jsou kladeny velké nároky, boty se prostě musí líbit, musí také ale splňovat i funkci praktickou. Jak ale takové podzimní boty vybrat s co nejmenšími nervy a na co se zaměřit?

Důraz je kladen na materiál

Volba materiálu patří mezi nejdůležitější faktory ovlivňující výběr podzimní obuvi. Pamatujte si, že materiál by měl být především prodyšný. Vzhledem k tomu, že dětské nožky se umí dost zapotit, potřebuje každá bota dýchat. Nejideálnější volbou je obuv z materiálu s Gora-Texem. Právě tento materiál dokáže zabránit tomu, aby se do boty dostala voda.

Nepodceňujte správnou velikost

Dětské boty musí být tak akorát. Co to ale znamená? Velikost pevné obuvi by měla být o 1 centimetr větší než velikost dětské nožky. Tomuto prostoru v botě navíc říkáme „nadměrek“ – a slouží k tomu, aby se noha mohla volně v botě pohybovat – při chůzi dochází k lehkému pohybu, díky správnému nadměrku bota netlačí a není ani velká.

rodina

Dětská noha by měla být v teple, ale zároveň dýchat. (foto: 123RF)

Jak správně měřit dětskou botu?

Schválně, také patříte mezi ty, kdo měří dětskou botu pomocí vloženého prstu za patu? Na tento starý a nesmyslný zvyk zapomeňte, takto nikdy vhodnou velikost nezměříte. Místo toho na to jděte matematicky. Dítěti změřte celou délku chodidla, následně od této délky odečtěte délku vnitřní stélky boty. Rozdíl těchto dvou délek vám dá velikost nadměrku, podle kterého už se snáze ve velikosti orientujete.

Jaké vlastnosti by bota měla mít?

Mezi další kritéria správného výběru také patří vlastnosti boty. Ta by měla být lehká, ale také elastická a poddajná. Rozhodně se vyhněte tvrdé obuvi, v níž se vaše dítě nebude cítit tak dobře, jako v té elastické. Pozor si dejte také na vložky, zejména pro ty nejmenší, kdy by vložka měla být lehce profilovaná.

Tkaničky, nebo suchý zip?

Dilema také nastává při výběru mezi obuví na suchý zip či na tkaničky. Lze obecně říct, že obuv na zavazování je pro děti z té funkční stránky mnohem lepší, protože díky šněrování se bota lépe chodidlu přizpůsobí. Ovšem z té praktické stránky jsou lepší boty na suchý zip, zejména pro ty děti, které si samy zavazovat boty neumí.

podzimní boty

Děti se rády cachtají v kalužích, tomu by měla podzimní obuv odpovídat. (foto: 123RF)

Několik rad navíc:

  • Při výběru podzimní obuvi pro děti do tří let se zaměřte na boty, jejichž opatek je pevný. Takto malá nožka musí být při chůzi zpevněná, především při chůzi po nerovném povrchu.
  • Při zkoušení v kamenném obchodě využijte měřiče, dle kterých zjistíte délku chodidla. Délku stélky byste měli zjistit vytažením vložky a jejím přeměřením.
  • Pozor si dejte také na to, co ukrývá bota zevnitř, vytáhněte z boty vložku – jestliže je spodek papírový, ruce pryč od takové boty. Ideálním materiálem je koženka, pryž nebo semiš.
  • Co si budeme povídat, jedny boty prostě nestačí. Malé děti se rády cákají v loužích, také se jim potí nožky. Pro tyto případy je lepší zakoupit dva páry bot. Uvidíte, jak za ně budete (hlavně ve školce) rádi.
  • Dětské online bazary se nošenou obuví jenom hemží, navíc jejich ceny za značkové boty jsou víc než lákavé. Jenže nosit už někým prošlápnutou botu není pro děti vhodné. Nehledě na bakterie, které se v botě jenom hemží.

Věříme, že vás článek alespoň zčásti navedl na to, jak postupovat při výběru nové obuvi pro vaše děti. Pokud si stále nebudete jisti, obraťte se na zkušené prodejce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

9 tipů, kam s dětmi na výlet na podzim

Podzimní oblečení pro děti má své zvláštnosti

 

Mohlo by se vám také líbit: