Podzimní oblečení pro děti má své zvláštnosti

od Helena Syslová
0 komentář

Podzim neznamená jen barevné listí, padající žaludy, kaštany a další plody podzimu či babí léto. K podzimu patří také déšť, mlha a sychravé počasí. Určitě však nechcete zavřít děti doma, ovšem prochlazení a nemoci také riskovat nechcete. Stačí je obléci tak, aby se cítily v teple a suchu. Jestliže děti dobře obléknete, můžete je pustit ven a nechat si hrát za jakéhokoli počasí – stačí vhodné vybavení. Podzimní oblečení nesmí profouknout a musí být voděodolné – pak vaše děti podzimní počasí neohrozí.

Vrstvěte a udržte děti v teple

Nemyslete si, že malé dítě je nutno oblékat podstatně více, než se oblékají dospělí. I miminku nebo batoleti, které má na sobě více oblečení, hrozí přehřátí. Menší dítě sice potřebuje o něco více oblečení než rodič, ale stačí jedna vrstva navíc. Obecně platí, že pro děti je vhodnější vybrat více slabých vrstev, než jednu tlustší. Výběr vrstev se řídí věkem dítěte a jeho otužilostí. Malé děti by měly mít body, dupačky nebo punčocháče, které budou tvořit základní vrstvu. Na ni se pak oblékají mikiny, svetry nebo kalhoty či tepláky. Svrchní oblečení bývá většinou bunda s podšívkou doplněná čepicí, rukavicemi a šálou. Podobně se oblékají i větší děti, jejichž svrchní oblečení by mělo být obohaceno o bezpečnostní prvky.

Funkční oblečení je základ

Podzimní dětské oblečení musí odolávat nepřízni počasí, která s podzimem přichází. Nepromokavé a teplé je především funkční oblečení, outdoorové nebo z funkční membrány. To bývá dokonale nepropustné, ovšem vybavené mikropóry, které zajišťují odvod potu. Dítě se nezpotí, a oblečení skvěle splní všechny funkce, které od něj očekáváme. Pokud se rozhodnete i pro funkční spodní prádlo, měli byste být spokojeni.

Pro dětské oblečení je důležité i to, jak je odolné vůči oděru. Děti přece jen přijdou do styku se zemí mnohem častěji než dospělí. Nepromokavé dětské bundy nebo kalhoty do deště takové nároky splňují. A nezapomeňte ani na vhodnou podzimní obuv – gumáky nebo nepromokavé zimní boty by měly být samozřejmostí.

d_1527551_holinky-do-deste

Dbejte na bezpečnostní prvky

Výraznou odlišností dětského oblečení by mělo být nadstandardní vybavení bezpečnostními reflexními prvky. Na podzim se výrazně snižuje viditelnost, proto je nutné co nejvíc zvýraznit oblečení dítěte. Nikdy nevíte, zda se s dítětem nebudete muset pohybovat po silnici. V takovém případě jistě oceníte, že jak vy, tak dítě budete vidět zdaleka. Naštěstí výrobci dětského oblečení na pasivní bezpečnost dbají, takže většina kvalitního svrchního oblečení pro děti tyto prvky obsahuje.

Mohlo by se vám také líbit: