I miminka potřebují hračky

od Helena Syslová
0 komentář

Myslíte si, že hračky pro miminka a nejmenší děti slouží hlavně k dekorativním účelům? To by byl omyl – již v prvních měsících života dítěte dochází k rozvoji určitých dovedností, k čemuž mohou napomáhat právě vhodně zvolené hračky pro ty nejmenší. Důležité je zvolit takové hračky, které mají kvalitní zpracování, jsou z materiálů vhodných pro nejmladší děti a zaručují tak rodičům, že jejich maličké je zcela v bezpečí. Takové hračky procházejí sériemi přísných testů a jejich vhodnost a bezpečnost je doložena certifikátem.

Kojenci si hrají jinak

I když si děťátka ještě neumějí klasicky hrát a nejdříve je zajímají blízké osoby a vlastní tělo, procházejí postupnými změnami ve vývoji. Miminko postupně rozeznává obrysy i předměty ve své těsné blízkosti, postupně rozlišuje barvy a tvary. Postupně se rozvíjí i jednotlivé smysly, především sluch, zrak, hmat a řečové projevy. Dítě si sice ještě nehraje, ale všímá si okolních předmětů a dotýká se jich. Vyspělejší děti již vykonávají s hračkami jednoduché úkony. Volbou vhodných a vkusných hraček také podpoříte budoucí estetické cítění vašeho dítěte.

medvidek-sapito

Jako první pořiďte chrastítka a kousátka

Tradičními prvními hračkami prakticky u všech dětí bývají chrastítka a kousátka, popřípadě také látková vycpaná zvířátka. Chrastítka slouží k rozvoji zraku, sluchu i hmatu, ovšem jen tehdy, odpovídá – li jeho velikost a provedení velikosti ruky dítěte. Chrastítka také nesmějí být příliš těžká a složená z rozebíratelných částí. Podobné vlastnosti jako chrastítka by měly mít i závěsné hračky nebo kolotoče. Nezapomeňte také na kousátka, jejichž chladivý účinek oceníte nejvíce v období, kdy se vašemu maličkému začnou prořezávat zoubky. Všechny tyto hračky musí být bezpečné a se snadnou údržbou.

Aktivní hračky zaujmou každé dítě

Starší kojenci již hledají i jiné hračky. Míčky, primitivní vozidla, panenky, zvířátka či omyvatelné knihy jsou pro tento věk klasikou. Děti se zajímají hlavně o takové hračky, se kterými mohou pracovat nebo které se samy pohybují, vydávají zvuky, mění tvar nebo se otevírají. Hračky aktivního typu vydrží dítěti dlouho, jsou oblíbené i v pozdějším věku. Také velké kostky, ideálně s možností dalších aktivit, bývají pro starší kojence dobrou volbou hračky. I když některé z těchto hraček nemusí být právě levné, investice se vrátí v podobě rozvoje motoriky a aktivity dítěte.

Mohlo by se vám také líbit: