Když dětem nechutná zdravá strava

od Helena Syslová
0 komentář

Každý rodič by rád dopřál svému dítěti to nejlepší – a to se týká i stravy. Co ale dělat, když dětem zdravá strava vhodná pro jejich věk nechutná a upřednostňují ochucená, tučná a uměle vylepšovaná jídla, se kterými se setkávají na každém kroku? Vysvětlení, příkazy a zákazy nepomáhají, takže jak se vyhnout nástrahám a zlepšit jídelníček tak, aby byl vyvážený a zahrnoval i optimální pitný režim? Nevhodné stravování a zanedbané pití později vedou k nemalým zdravotním obtížím – obezitě, zubním kazům, popřípadě také k poruchám příjmu potravy.

Základem zdravého stravování je pitný režim

Ideální stav je tehdy, jestliže dítě vypije kolem dvou litrů tekutin denně. Nejlepším pitím by byla pramenitá přírodní voda, ale těžko se vám podaří přesvědčit dítě, že právě toto pití bez příchuti je pro ně tím nejlepším, zvláště, má-li ve svém okolí naprosto odlišné vzory. Začít je proto potřeba již v kojeneckém věku. V tomto období se vytvářejí základní návyky, a to, na co si děti v tomto období zvyknou, budou i v pozdějším věku považovat za samozřejmé a budou to bez problémů přijímat. Sladkou limonádu mohou děti občas dostat, ale neměla by se stát každodenním nápojem. Pokud je dítě naučeno pít pramenitou vodu již od raného věku a dostane ji i v atraktivním obalu, je vyhráno. Zde se vyplatí zakoupit některou z kvalitních přenosných lahví s atraktivním motivem, dětskou skleničku nebo hrneček, popřípadě v kombinaci se svačinovým boxem ve stejném designu.

strava 2

Zdravé stravování musí podporovat celá rodina

Pokud se zdravě stravuje celá rodina, nebývá problém. Zapojí – li se do úsilí i širší okruh příbuzných, u kterých dítě tráví nějaký čas, je vše v pořádku. Problémy nastávají, když zdravé stravování někteří prarodiče nebo přátelé nepodpoří a dítěti podávají sice chuťově přitažlivé, ale výživově nevhodné potraviny. Pak je potřeba zasáhnout, promluvit si a stanovit pravidla. Zavděčit se a zatraktivnit dítěti jídlo lze i jinak – jí se přece i očima – a tak mnoho práce může udělat i vhodně zvolené přitažlivé prostírání, talíře, misky nebo příbory. Upravený stůl a nazdobené a uspořádané jídlo na talíři naladí chuťové buňky pozitivně ještě před samotným jídlem.

Na školu nespoléhejte

Myslíte si, že ve škole má vaše dítě zajištěn jak pitný režim, tak zdravou stravu? Omyl! I když se rozšiřují možnosti zakoupení mléka, ovoce a zeleniny přímo ve škole, na chodbách naleznete také nápojové automaty, které obsahují kalorické sycené nápoje. Ty jsou mezi dětmi velice populární, podobně jako automaty na chipsy, sladké sušenky, čokolády a další pochutiny plné cukru a škodlivých dochucovadel. Ani školní jídelny zrovna nevedou – nabízejí sice větší výběr jídel, ale pokud dítě není zvyklé na takovou stravu z domova, rozhodně si ji nezvolí nebo odevzdá zpět plný talíř zdravého jídla, kterého se ani nedotklo. Možným řešením je příprava velkých svačin do speciálních boxů a oběd až doma – budete tak mít jistotu, co vaše dítě snědlo.

Mohlo by se vám také líbit: