Ekologické látkové vložky pro maminky

od Helena Syslová
0 komentář

Myslíte na ochranu životního prostředí a současně i na své zdraví? Ekologicky a s ohledem na svůj zdravotní stav se můžete chovat i během vašich dní. Používáte-li tampony a jednorázové vložky, zauvažujte o šetrné alternativě – látkových vložkách. Většina tamponů a jednorázových vložek je parfemovaná, bělená a obsahuje dráždivé a zdraví škodlivé chemické látky. Vložky jsou také méně prodyšné, dokonalé lepicí pásky snižují vzdušnost a vytváří se tak prostředí příznivé pro rozvoj bakterií, které způsobují podráždění a infekce.

Jak vypadají látkové vložky

Látkové vložky jsou vyráběny z bavlny, popřípadě biobavlny, mohou být kombinovány s bambusovým velurem, flísem nebo polyesterem. Tloušťku je možné nastavovat podle potřeby uživatelky vrstvením. Vložky mohou být uzpůsobeny jak pro denní tak noční použití, slipové, s křidélky nebo pro šestinedělky – možností je opravdu dostatek, takže vybrat si může každá zájemkyně. Vložky jsou dvojího druhu – základní a vkládací. Do základní vložky se dává potřebný počet vložek vkládacích a základní vložka se pak připíná ke kalhotkám patentkou umístěnou na křidélkách. Doporučuje se pořídit cca 15 ks základních látkových vložek a odpovídající počet vložek vkládacích. Jsou nejen měkké a pohodlné, ale zaručují dokonalou prodyšnost a savost si lze upravit podle potřeby.

Výhody látkových vložek

Látkové vložky se nejvíce používají na domácí nošení a na noc. Pro denní používání je nutno nosit nejen zásobu vložek, ale i taštičku na použité kousky. Látkové vložky mají několik zásadních výhod:

  • jsou ekologické – můžete je používat opakovaně, takže nezatížíte životní prostředí kopcem použitých jednorázových vložek a tamponů, které za svůj život použije každá žena a které obsahují i těžko rozložitelné složky, hromadící se na skládkách odpadů
  • pro uživatelku jsou zdravější – neobsahují látky, které způsobují potíže nebo onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • nezanedbatelná není ani ekonomická stránka – jednorázové vložky a tampony rozhodně nejsou nejlevnější a investice do látkových vložek se vám během několika měsíců vrátí

anavy-denni-vlozka-s-pul-hvezdy-ruzovavinova

Jak se látkové vložky používají

Látkové vložky se používají stejně jako jednorázové vložky a tampony. Perou se ihned po použití (v ruce a s jádrovým mýdlem) nebo se skladují v kbelíku s vodou a víkem a vyperou s najednou (vodu je nutno denně měnit). Pokud se rozhodnete pro praní v pračce, je dobré umístit vložky do síťky. Pere se na 40 – 60 stupňů, před praním je dobré vložky ještě dezinfikovat např. čajovníkovým olejem nebo roztokem octa. Nepoužívají se ani chlorová bělidla, ani aviváž. Použití sušičky je možné při nízkých teplotách, při žehlení lícové strany se používá stupeň bavlna.

Mohlo by se vám také líbit: