Překonejte strach z porodu

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Porod se řadí mezi nejvíce intenzivní zážitky v životě každé ženy. Kromě radosti z nového života obnáší i bolestivé chvilky, kterých se řada z nás obává. Některé dokonce natolik, že celé těhotenství raději odloží. Tím ale nad strachem nezvítězíte, naopak může nabývat na intenzitě. Postavte se proto raději situaci čelem a se strachem se poperte.

Čerpejte informace ze všech stran

Největší strach mívá člověk z neznámého, proto si o porodu zjistěte, co jen se dá. Nepátrejte ale po katastrofických historkách v internetových diskuzích. Raději se zeptejte kamarádek, kolegyň, nebo vlastní maminky. Máte-li strach z bolesti, ptejte se na to, jak ji vnímaly ony, co jim pomohlo, nebo co by například udělaly jinak, pokud by rodily znovu. Zejména maminky malých dětí budou mít porod ještě čerstvě v paměti a jistě vám dovedou poradit i odpovědět na všetečné dotazy.

Pusťte si také ideálně několik různých videozáznamů skutečného porodu, na internetu jich najdete spousty. První video nejspíš bude šokem, s každým dalším vám ale porod, včetně spousty krve a miminek pokrytých hlenem, přijde jako intenzivní, ale jinak běžná událost.

Prohlédněte si porodnici

Abyste mohla s klidem odrodit, je vhodné vědět, kde najdete vchod do porodnice, jak vypadají porodní boxy, co a kde v nich najdete, a také co máte mít s sebou. Jděte proto na prohlídku porodnice, získejte všechny potřebné informace, seznamte se s prostředím a samozřejmě se ptejte. Bojíte se bolesti? Ptejte se, jaké tišící prostředky zařízení nabízí, které jsou například nejčastěji využívány, nebo jaký mají ohlas u rodiček. Opět, co je známé, je méně „strašidelné“. Pokud si nejste jisté, jděte na prohlídku klidně i dvakrát.

Soustřeďte se na „teď a tady“, ne „co by kdyby“

Bolest nemusí být jediným strašákem spojeným s porodem. Možná máte také strach o zdraví očekávaného miminka, o to, jak se k nové roli postaví partner nebo i vy sama, či jak budete rodičovství zvládat finančně. Tyto starosti byste měla hodit za hlavu a v týdnech před porodem se soustředit pouze na to, abyste měla připravené vše potřebné, byla odpočatá, pozitivně naladěná a plná sil. Pokud se nemůžete ubránit tomu myslet do budoucna, pak myslete především na krásné miminko, které budete již brzy mít. Nastanou-li jiné nové komplikace po porodu, nabyté mateřství vám dá sílu zvládnout i je.

Mohlo by se vám také líbit: