Jak naučit dítě na lyžích

od Michaela Vinšová
0 komentář

Chcete své dítě naučit lyžovat? Zvažujete, zda se do toho pustíte sami, nebo mu zaplatíte kurz? Přečtěte si, na kolik vás výcvik vyjde, případně jaká je základní technika učení s rodičem.

Kurzy lyžování pro děti

Cena za výuku pod dohledem instruktora se odvíjí od několika faktorů. Závisí například na tom, do jakého střediska se rozhodnete své dítko vyslat – zdali někam v rámci vašeho kraje, případně do vzdálenějších končin. Dále záleží na typu kurzu, můžete vybírat z jednodenních, celovíkendových, případně rozdělených do několika víkendů.

Skupinové kurzy lyžování se zpravidla pořádají pro děti ve věku od 4 do 15 let. Pro menší děti bude jistě vhodnější kratší kurz, větší děti se mohou zúčastnit víkendového nebo třeba i delšího výcviku.

Ceny za jednodenní lekci se pohybují v rozmezí 500 až 1 500 korun v závislosti na tom, co vše zahrnuje (samozřejmě služby instruktorů, dále permanentku, oběd, svačinu či pitný režim, případně dopravu či doprovodný zábavný program). Celovíkendová výuka pak vychází zhruba na minimálně 1 600 korun i více, když je nutno doplatit třeba dopravu nebo permanentku. V každém případě je ještě třeba dítko vybavit správnou výstrojí – pokud nemá vlastní, je možné vše zapůjčit na celou dobu kurzu. Půjčovné se pohybuje okolo 500 korun na 2 dny.

Lyžování s rodičem

Jestliže přemýšlíte spíše nad tím, že své dítě budete učit sami, rozhodně nepodceňte přípravu a předejte mu základní techniku. Zkušení instruktoři radí, abyste nejprve začali doma „na sucho“, kde si prcek svou lyžařskou výbavu osahá a vyzkouší. K prvním pokusům venku pak doporučují vybrat mírný a přehledný svah, ideálně s malým provozem.

Hned od začátku veďte dítě ke správnému postoji „na prkýnkách“, kdy se nemají zaklánět. Můžete mu v tom pomoci a zabezpečit je popruhy, kterými je v případě nutnosti přibrzdíte. Při prvních jízdách nemusíte capartovi nutně dávat hůlky, podle odborníků je to zpočátku i lepší bez holí s rukama na kolínkách.

Spíše než zatáčení jej nejprve učte nejprve oblouk šikmo ke svahu – váš potomek bude jistě brzy umět sám zastavit a bude se cítit jistěji. Dále trénujte postavení lyží na hrany a práci kolínek. Postupně zkoušejte a přidávejte první napojované oblouky a uvidíte, jak mu to za chvilku půjde samo.

Mohlo by se vám také líbit: