Kdy a jak začít bruslit

od Lucie Cermanová
0 komentář

Jízda na ledních bruslích je bezpochyby jedním z nádherných způsobů, jak si užít a zdokonalit pohyb.

Kdy začít s bruslením

Na otázku, kdy začít bruslit, nelze odpovědět jednoznačně. Vše záleží na fyzických schopnostech dítěte. Doporučuje se minimálně věk 4 let, ale situaci je skutečně třeba posoudit individuálně. Protože v tomto věku je dětská kostra ještě ve vývoji, je třeba přihlédnout k tomu, aby nebyly přetěžovány klouby a páteř. Při nezpevněném kotníku je lepší ještě s tímto sportem nějaký čas počkat.

Kdo bude učitelem

Za zvážení stojí, jestli budete dítě učit bruslit sami nebo necháte výuku na lektorovi kurzu, případně na školce.
Rodiče s dítětem si užijí spoustu legrace. Vaše občasná nerovnováha nebo případný pád dokáží, že spadnout může každý a že jde hlavně o pohyb a zábavu. Posílíte vzájemné vztahy a navíc budete moci bruslit tak dlouho, jak vám a dítěti bude vyhovovat.

Instruktor zase lépe dohlédne na to, aby při nácviku bylo správně drženo tělo a bruslilo se správnou technikou. Pro oživení hodiny využije nejrůznější pomůcky a hry. Pod odborným vedením bruslí děti jak samy, tak ve skupince podobně zkušených bruslařů. Nebudou se tedy cítit jako nešiky, když jich bude padat na led víc.

Jako zajímavá varianta vypadá kombinace obojího. Školka nebo instruktor se zaměří na základy. Jako rodina pak budete trávit společný čas tím, že vyzkoušíte, kdo se na bruslích udrží déle.

Dítě by vždy mělo cítit ze strany učitele, ať už jím je kdokoliv, podporu a bruslení by mu mělo přinášet radost.

Jaké vybavení

Brusle by měly být určeny pro rekreační bruslení. Tedy ani krasobruslařské ani hokejové. Správně sešněrované a upevněné brusle pomohou, aby se v nich nohy cítily jistější a aby vaše ratolesti nebolely nožičky. Ve špičce by se měly by šněrovat volněji, v oblasti nártu pevněji. Ve šněrovacím systému by mělo být upevnění zase menší.

Pokud si nejste jisti, jestli již obout vaše dítě do bruslí, zkuste kluzky, dva speciální nože připevněné k obuvi řemínkem. Tak se nenaučí bruslit, ale klouzat po ledě, se kterým se seznámí, a pak bude v pohybu jistější. Při bezpečném bruslení nezapomínejte ani na helmu, která by měla být určena pro zimní sporty (ne cyklistická). Dbejte i na vhodné oblečení umožňující pohodlný pohyb a aby bylo nepromokavé, rukavice proti odření a případně čepici. Ponožky by neměly být příliš silné, aby neomezovaly cit v noze.

Mohlo by se vám také líbit: