Lékarnička pro miminko vám usnadní život

od Bc. Lucie Drahošová
19 komentáře

Přípravy na příchod miminka tradičně zahrnují nákup oblečení, postýlky, kočárku, autosedačky, kosmetiky i hraček. Na co ale budoucí rodiče občas zapomínají, je pořízení lékárničky šité na míru novorozenému miminku. Nemoc či zdravotní obtíže totiž mohou přijít nečekaně třeba i uprostřed noci, a pak platí, že kdo je připraven, není překvapen.

Přestože lékárničku jistě doma máte, většinu z jejího obsahu pro miminko nebudete moci použít a řada dalších věcí vám v ní nejspíš bude chybět. Ještě před narozením miminka je proto ideální vybavit si samostatnou dětskou lékárničku.

Co budete každopádně potřebovat

Z věcí, které využijete určitě, je na prvním místě líh k čištění pupíku miminka po porodu. Ten využijete hned po příjezdu z porodnice. Stejně tak využijete krém proti opruzeninám, který se používá preventivně několik prvních měsíců.

Součástí dětské lékárničky by pak každopádně měl být i lék na tlumení bolesti a horečky, například dětský Nurofen či Paralen, v čípcích nebo v podobě sirupu. Využijete jej v nemoci, při teplotě po očkování, nebo i při horečkách způsobených rostoucími zoubky. K měření teploty by pak měl být samozřejmostí ideálně digitální teploměr.

Co se bude dříve či později hodit

V lékárničce by měl mít své místo také gel, který znecitlivuje bolestivé dásně při prořezávání zubů. Nikdy nevíte, kdy bolest zubů přijde, a pak budete rádi, že jste vybaveni.

Hodit se bude také sprej či kapky proti rýmě, případně mořská voda k čištění nosu. Nesmíte zapomenou ani na odsávačku nosního hlenu – ideální je odsávačka k napojení na vysavač. Pro případ kašle se pak hodí sirup proti kašli.

Na budoucí zranění a odřeniny pak využijete dezinfekci (ideálně takovou, která neštípe) a náplasti.

Co můžete přidat

Účinná a pro miminka velmi prospěšná jsou probiotika, která řeší celé spektrum trávících a zažívacích potíží – od nadýmání, které trápí většinu miminek již od prvních měsíců, až po zácpy, které naopak přicházejí často s prvními příkrmy okolo půl roku. Na stejné potíže možná využijete také rektální rourku.

Mohlo by se vám také líbit:

19 komentáře

Kačka 14. 3. 2014 - 7:49

Moc pěkně napsaný článek…navíc jsem měla balónkovou odsávačku na nos,ta byla naprosto supr,kapičky na prdíky Espumisan,ten se dá podávat od narození,takže taky skvělý a za velmi dobrou cenu…a když byly děti o něco větší,měla jsme v lekárničce Nurofen na všecko :o) prořezávání zoubků,po očkování,na horečku,na bolest….vždy rychle zabral a super chuť ta jahoda,děti to skvěle snědly a navíc měl i dávkovač…

Lenka 8. 12. 2014 - 19:02

Lékárničku jsem měla připravenou :o) ale jediné co jsem potřebovala byly kapičky Espumisan na prdíky…rozhodně doporučuji připravit předem do lékárničky krom jiného…radili nám to i v porodnici dávat hnedka od začátku,aby to miminka tolik netrápilo…takže příště budu chytřejší :O)

Lucie 17. 7. 2015 - 9:52

Jsem ráda,že jsem na článek narazila ještě před porodem,základ lékárničky jsemzatím nevyužila… ale kapičky Espumisan se nám opravdu hodily ,malej teda na koliky trpí od prvního dne…jediné co jsem dělala z počátku špatně, že jsem nedávala pravidelně….s pravidelným užíváváním před každým krmením se to zlepšilo o moc!!!

Zuzana 31. 7. 2015 - 9:13

Já jsem navíc k seznamu koupila kapičky do nosu Quixx Baby,dají se užívat ke každodenní péči o nosánek od narození a navíc fungují jako prevence před rýmou…viděla jsem je u sestry,má holčičku 1,5 měsíce a dr jim to doporučila…tak jsem taky pořídila,čekáme mimčo za měsíc…a na prdíky taky něco mám :o)

Klára 2. 8. 2015 - 8:35

Lékárničku mám raději dobře vybavenou…není nic horšího než uprostřed noci hledat otevřenou lékárnu :-( … Kapičky s mořskou vodou je určitě dobré mít v lékárničce. Miminka někdy mají ucpaný nosík a pak nemohou dýchat a pít. Máme raději v lékárniččce a čistíme nosánek i jako prevenci proti rýmě.

Dominika 4. 9. 2015 - 10:26

To je dobrý tip, holky. Sama ráda používám mořskou vodu k čištění nosu…tak koupím i Quixx baby, když je to i pro nejmenší miminka – to je super.
A na prdíky teda Espumisan?

Valerie 26. 11. 2015 - 10:40

Na koliku/prdíky Espumisan doporučuji, mám s ním dobrou zkušenost. Dávala jsem od příchodu z porodnice pět kapiček a bolení se nedostavilo. Skončila jsem až v půl roce.

laura 27. 8. 2015 - 9:02

Každý den používám kapičky Quixx Baby pro péči o nosánek našeho Jonáška (1,5měsíce)…čistí sliznici a pečuje o ní…působí preventivně,takže to máme v lékarničce tak jako navíc oproti standardu….

Zuzana 20. 10. 2015 - 10:30

Kapičky Quixx baby taky používáme,doporučila nám je pediatrička na první návštěvě na čištění nosánku a zároveň i jako prevenci rýmy,kapičky pečují o sliznici…myslím,že rýmě je lepší předcházet,zvlášť u těch nejmenších :o)

Monika 3. 4. 2014 - 19:35

My máme v lékárničce ten základ a navíc pro mimčo kapky do nosu,odsávačku hlenů,na prdíky něco,na teplotu čípky malinkým něco s paracetamolem,…nám už je 5 měsíců – náš pomocník je Nurofen sirup – dobře ho spolknou,má dávkovač,což je super,že víte přesně kolik jste toho léku daly…na bolest,horečku,virózy…mám ho vždycky po ruce :o)

Káťa 10. 4. 2014 - 20:07

Pěkný článek ;)
Musím souhlasit s Monikou, že příště nesmím zapomenout na ten Nurofen! Byli jsme teď o víkendu na chalupě (A Nurofen jsem nechala doma samozřejmě :-( )a jen jsme přijeli, tak průjem – a to je známka dalších zoubků … špičáky :-( a ty teda v noci fakt budili ze spaní:-( takže ráno jel manžel do lékárny pro Nurofen sirup – ten už máme vyzkoušený a na bolest zoubků zabírá fakt dobře.

lucie 15. 4. 2014 - 19:28

Určitě přidat do lékárničky kvalitní teploměr a Nurofen čípky a sirup u nás nesmí chybět…zabírá opravdu rychle a rychle uleví….

Martina 23. 4. 2014 - 17:49

Já vždy ještě přibalím fenyklový čaj, odsávačku na rýmu, teploměr, náplasti a desinfekci, gel na zoubky a Nurofen sirup – ten je fakt skoro na všechno.

zdenka 12. 7. 2015 - 8:10

Jako první jsme u novorozeného synka potřebovali kapičky proti nadýmání a líh na pupík. Na prdíky jsme používali Espumisan a vozili jsme všude s sebou, protože je potřeba ho dávát pravidelně před každým kojením. Hodně nám pomohl a synka zklidnil.
Dále jsme kupovali digi teploměr, Panadol nebo Nurofen a nůžky s kulatou špičkou.

Majleena 17. 12. 2015 - 10:05

Borovou vodu, mastičku na pupík, krém na opruzeniny a kapičky na koliku, určitě.
Já používala Espumisan, dá se dávat hned od narození. Začala jsem ještě v porodnici a bříško malého nebolelo.

Petruše 26. 8. 2015 - 10:20

Já s sebou na cesty vždy vozím desinfekci, náplasti a Espumisan kapky…jak jsme někde na cestách a děti mají jinou stravu, tak je pravidelně trápí nafouklé bříško..Espumisan vždy pomůže!
A jinak samozřejmě repelent a opalovací krém!

Anita 27. 8. 2015 - 9:08

Espumisan na prdíky máme v lékárničce od miminka a malému vozím i teďka v létě v lékárničce na cesty |(krom jiného samozřejmě)….občas se ještě stane,že ho prdíky pěkně potrápí,už mu je rok :o)

Taťána 29. 10. 2015 - 7:20

Když jsme přišli z porodnice, byl zrovna státní svátek a lékárna zavřená…byla jsem ráda, že jsem měla vše nachystáno dopředu. Potřebovali jsme hlavně krém na opruzeniny, líh na pupík, olejíček na stroupky a kapičky na prdíky – Espumisan. U těch jsem doufala, že je třeba nebudem potřebovat, ale malýho bohužel bříško bolelo :( Ale s Espumisanem jsme to postupně zvládli.

Jana 21. 12. 2015 - 19:53

Tak jsem poslechla rady a koupila skoro vše,co je doporučeno i Espumisan…dnes je malému přesně 3 týdny a jsem ráda,že jsem koukla…Espumisan se nám vyplatil….

Comments are closed.