Bezpečnost dětí u vody. Nikdy je nenechávejte bez dozoru a na loďku jedině s vestou

od Michaela Romanová
0 komentář
u vody

Léto bývá ve znamení odpočinku na dovolené. Zejména koupaliště a pláže u rybníků nebo moře se plní návštěvníky, kteří mnohdy zapomínají na to, jak by se v daném prostředí měli chovat. Platí to hlavně pro ty, kteří rádi vyhledávají příjemné prostředí u vody, a to i společně se svými dětmi. Zde by měl být člověk ještě více ostražitější. Jak na to, aby se všichni ve zdraví vrátili domů?

Dítě by u vody nikdy nemělo být bez dozoru

U malých dětí je třeba mít stálý přehled o tom, kde jsou a co dělají. U vody by tato pozornost ze strany rodičů či prarodičů měla být dvojnásobná. I když dítě plavat umí, nikdy by nemělo zůstat bez dohledu.

Opatrnost je nutná také při používání plovacích nafukovacích rukávků nebo kruhů. Mohou se kdykoliv vyfouknout a dítě se potopí. Malé batole se může topit i v brouzdališti. U větších dětí byste zase měli kontrolovat, kde skáče do vody. Je to oblíbená dětská zábava na koupališti. Když ale skočí nějakému jinému dítěti na hlavu, to se dostane pod hladinu, což pro něho může být nebezpečné.

Opatrně na sluneční paprsky

Na slunce bychom neměli vycházet bez natření se opalovacím krémem. Batolata je lepší u vody nenechávat chodit bez oblečení, protože se mohou snadno spálit. Zejména u dětí spálená pokožka zadělává na pozdější problémy s rakovinným bujením. Někdy je lepší malé dítě obléct do volnějšího trička z bavlny, které ho bude chránit před ostrým sluncem.

V čase mezi 11. a 15. hodinou je vhodnější se skrýt do stínu, nejlépe do místnosti, protože právě v tuto dobu slunce nejvíce pálí. Dětem na hlavu dávejte vždy klobouček, aby nedostalo úžeh. Děti totiž nemají ještě plně vyvinutou termoregulaci.

bazén

Dítě u vody nikdy nenechávejte samotné. (foto: depositphotos)

Dodržujte pitný režim

V horkém létě je nutné dbát na doplňování tekutin. U dětí vodu nebo ovocný čaj může nahradit i ovoce, jakým je například meloun nebo pomeranč. Vyhněte se také konzumaci tučných jídel s majonézou, která v teple více podléhá zkáze. Kontaminovaná nevhodnou přípravou ve zmrzlinovém stroji může být i točená zmrzlina, vhodnější je kopečková.

Na lodičce s nafukovací vestou

Jestliže se s malým dítětem chcete svézt na lodičce, tak byste neměli podceňovat jeho bezpečnost ani tady. Dejte mu nafukovací záchrannou vestu, která ho udrží na vodě v případě, že byste se převrhli nebo by dítě z nějakého důvodu přepadlo.  To ostatně platí i pro vás, jste-li neplavec.

Oblíbeným místem zábavy jsou aquaparky s různými zábavními tobogány a skluzavkami. I zde je třeba dbát na opatrnost. Nejčastěji tu totiž dochází k úrazům po pádech. Výjimkou nejsou odřeniny, otřesy mozku či naraženiny nebo zlomeniny kostí. Nikdy dítě nenuťte do atrakce, na kterou se bojí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavání dětí: Kdy a proč začít?

Jak vybrat letní tábor, aby bylo dítě šťastné?

Mohlo by se vám také líbit: