Jak vybrat letní tábor, aby bylo dítě šťastné?

od Barbora Jurečková
0 komentář
letní tábor

Prázdniny jsou za dveřmi a je velmi těžké vykrýt dva měsíce volna. Jestliže není k mání hlídací babička, tetička, nebo hodná sousedka, 20 dní dovolené opravdu nestačí. V takovém případě není nic jednoduššího, než poslat dítě na letní tábor. Je o něj postaráno dvacet čtyři hodin denně, dostane pravidelnou stravu, a ještě zažije mnoho dobrodružství a legrace se svými vrstevníky. Jak ale správně vybrat tábor pro děti, aby nám nepřijelo domů s pláčem?

Jaké letní tábory existují?

Letních dětských táborů je mnoho. Existují příměstské tábory, na kterých má dítě celodenní program, ale nenocuje tam. Pak jsou na výběr tábory pobytové, na kterých dítě tráví celý den i noc, a poté existují ještě tábory rodinné, kam může s dětmi vyrazit také rodič. Každý z uvedených táborů má své výhody i nevýhody.

Příměstské tábory

Tyto tábory jsou poslední dobou velmi oblíbené a využívají je hlavně rodiny s menšími dětmi. Příměstské tábory jsou organizované spolky, které často pořádají v místě bydliště dítěte i různé kroužky přes školní rok.

Velkou výhodou těchto kempů bývá to, že se děti většinou znají, znají místo konání táborů, a nemusí na nich přespávat, což bývá hlavně u menších dětí velkým stresovým faktorem. Tábory se často zaměřují na různá témata, ať už na sport, turistiku nebo mají téma ve stylu pohádky či filmu.

Na tento typ táboru dítě přivezete ráno a odpoledne si pro něj přijedete. Tábor obvykle trvá 5 dní a jeho cena je v porovnání s ostatními typy táborů nejnižší.

Pobytové tábory

Pobytové tábory, jak již název vypovídá, jsou tábory, kde se o dítě postarají 24 hodin denně. Tyto tábory bývají různě vybavené. Buď dítě přespává v chatkách, stanech nebo i v hotelích. Tyto kempy mají stejně jako ty příměstské různá zaměření i témata, a tak se děti velmi často na čas ocitnou v úplně jiném světě.

letní tábor

Ubytování na táborech může být různé. (foto: 123RF)

Pobytové letní tábory se pořádají obvykle na 10 až 14 dní a bývají v porovnání s těmi příměstskými dražší.

Tábory pro děti a rodiče

Mluvíme o specifických táborech, kde vedoucí organizují program upravený tak, aby se jej mohli zúčastnit také rodiče. Jedná se o pobytové týdenní nebo dvoutýdenní kempy opět zaměřené na různou tematiku. Tyto tábory většinou využívají opět rodiče s mladšími dětmi.

Podle čeho vybrat letní tábor?

Jako první je dobré si říct, jaké zájmy má dané dítě. Pokud je to aktivní sportovec, určitě vyhledejte tábor se zaměřením na sport. Pokud miluje Harryho Pottera, koukněte, jestli nějaký tábor neorganizuje kemp na toto téma. Tábory mohou být zaměřené na různá témata, například hokejový, tenisový, taneční, dramatický nebo lezecký. Tábory bývají umístěné v lesech, u moře, nebo také v hotelových komplexech.

Zjistěte si co nejvíce informací

Je vhodné se předem podívat na webové stránky a sociální sítě daného tábora. Na stránkách si určitě projděte fotografie z minulých ročníků. Pokud uvidíte, že na tábory jezdí stále stejní oddíloví vedoucí, měli byste si napsat plus číslo jedna. Dále doporučujeme porovnat aktivity na táboře. Jestliže se na všech fotkách za celých 14 dní objeví jen jedna akční hra, jedna aktivita, která by vaše dítě zaujala, asi to nebude to pravé.

Dále je dobré se kouknout na sociální zázemí tábora, kuchyň, fotografie z chatek. Pokud je místo konání kempu v dosahu, neváhejte a zajeďte se tam podívat. Třeba tam potkáte i někoho z vedení a budete se moct na tábor zeptat osobně.

První letní tábor

Pokud dítě napoprvé nejede dítě do neznámého prostředí samo, je to lepší. Zkuste domluvit některého kamaráda či kamarádku. Do stanu se ve dvou určitě pojede lépe, a i v čtyřmístné chatce se lépe žije s někým, koho již znáte.

děti

Děti si na táboře užijí spoustu zábavy se svými vrstevníky. (foto: 123RF)

Na první tábor dítě připravte. Ukažte mu fotografie z minulých ročníků, řekněte, co ho čeká a na co by se mohlo těšit. Určitě jej ujistěte, že vedoucí dělají tábor pro děti, takže by měl mít o zábavu postaráno.

Jak poznat, že jste vybrali správně?

Poznat se to dá jednoduše. Dítě, které přijede z tábora a chce ihned rezervovat pobyt i na další letní prázdniny. Takto vypadá pochvala pro rodiče, který podle všeho vybral správně. To je ten impulz, kdy si můžete říct, že jste nesáhli vedle. Nejlépe uděláte, když o dobrém táboru řeknete svým známým. Další roky se tak na táboře mohou potkat kamarádi z jedné ulice, města či školy. A co více si jako dítě přát, než být s lidmi, které znám a které mám rád?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak elektronika nepříznivě ovlivňuje naše děti?

Co je to ZERO WASTE? Život s minimem odpadu

Mohlo by se vám také líbit: