Co je to ZERO WASTE? Život s minimem odpadu

od Chytrá Máma
0 komentář

Nadpisem bylo vyřčeno vše podstatné. Zero waste je životní styl, který spočívá v opětovném využívání zdrojů s důrazem na výrazné omezení tvorby odpadů, jejich spalování či skládkování. Hlavní myšlenkou populární filosofie je „využívat všechny zdroje opětovně, jako je tomu v přírodě“. Ale jak toho docílit? Dokážete si vůbec představit, že se váš roční odpad vejde do zavařovací sklenice? Pro některé lidi je to hračka, například pro „světovou zero waste ikonu“ Beu Johnson.

Ne nadarmo se říká, že příroda je dokonalá. Její cykly jsou udržitelné a všechny materiály mohou být opětovně použity. Životní styl Zero waste by měl být právě takový – efektivní, ekonomický, etický a vizionářský. Ve srovnání se způsobem zacházení s odpady jde spíše o řešení příčin.

Cílem Zero waste však není pouze snížení celkového objemu odpadů, ale také snížení jejich toxicity. V případě striktního dodržování základních pravidel se do životního prostředí přestanou dostávat škodlivé látky, které mají negativní dopad na zdraví lidí, zvířat a potažmo celé planety.

Aby bylo dosaženo života bez odpadu, muselo by dojít k celosystémové změně. To je v praxi spíše utopie, nicméně stále více výrobců a distributorů se snaží o minimalizaci plýtvání, recyklaci a opětovné používání materiálů.

Podle světoznámé autorky bestselleru Domácnost bez odpadu Bey Johnson by se měly domácnosti, které chtějí výrazně snížit produkci odpadů, řídit následujícími pravidly:

  1. zamítnout vše nepotřebné,
  2. zredukovat vše potřebné (tzn. to, co nelze zcela zamítnout),
  3. zužitkovat to, co se v domácnosti spotřebovává (a nelze zamítnout či zredukovat),
  4. zrecyklovat to, není možné zamítnout, zredukovat ani zužitkovat,
  5. zkompostovat vše, co zbude.

Možná teď máte v hlavě zmatek a netušíte, jak se Zero waste životním stylem začít. Spoustu praktických informací najdete na internetu, případně zamiřte do e-shopu bebo.cz a inspirujte se.

Prodejce nabízí spoustu „zero waste produktů“ v podobě ekologických lahví na pití, nákupních tašek, sáčků a tašek na potraviny, utěrek a souvisejícího sortimentu. Na nákup se můžete vydat i osobně do kamenného obchodu v Liberci.

Zdá se vám to málo? Naopak, právě díky těmto věcem snížíte spotřebu plastů. Schválně si spočítejte, kolik PET lahví, igelitových tašek a silonových sáčků spotřebujete za týden, za měsíc, za rok… Dodržovat alespoň základní pravidla života bez odpadu přitom není vůbec těžké – čím dříve začnete, tím lépe!

 

 

Mohlo by se vám také líbit: