Chcete se stát trpělivějším rodičem? Zkuste tohle

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
trpělivější

Máme-li děti, chceme pro ně být těmi nejlepšími rodiči. Vychovat děti a předat jim do života to nejdůležitější není vždy úplně jednoduché. Rodičovství je často jako jízda na horské dráze, kdy jste v jednu chvíli nahoře a vše je zalité sluncem, za okamžik ale doslova letíte dolů a máte pocit, že péči o své ratolesti nezvládáte. Pokud se chcete stát trpělivějším rodičem, poradíme vám, jak na to.

Zeptejte se sami sebe “proč?”

Je těžké tomu uvěřit, ale většina dětí mnohdy nezlobí rodiče jen proto, že jsou od přírody vzdorovité nebo se „vymykají kontrole“. Nic z toho nám na trpělivosti nepřidá, ale většina dětí jedná z nějakého důvodu a my se musíme ptát sami sebe, proč tomu tak je.

I vaše děti totiž mohou mít špatný den. Za jejich chováním, které vás posledně tolik rozčílilo, totiž mohl stát fakt, že byly buď unavené, nemocné nebo třeba jen potřebovaly více lásky a pozornosti.

Pamatujte, že jsou to pořád jen děti

I když v nich často vidíme velké parťáky, protože už toho přece tolik umí a mnoho věcí dokážou, pořád jsou to opravdu jen děti. Mozek malých dětí se stále vyvíjí a plně se zformuje až ve věku 25 let. Některé věci tedy zaberou čas, ale s časem přichází zralost a se zralostí přichází více porozumění.

Věřte, že to nedělají naschvál

Navzdory tomu, co si možná myslíte, se vás vaše děti záměrně nesnaží přivést k šílenství. I když vás chování vašich dětí vytáčí, pokud si uděláte chvilku na přehodnocení situace a uznáte, že důvodem jejich výbuchu není jen to, aby vás naštvaly, možná najdete pár dávek trpělivosti navíc.

Nemluvte na ně, mluvte s nimi

Dáte-li dítěti přednášku, pravděpodobně se daleko nedostanete. Možná se snažíte dítě poučit o tom, jak si má uklízet hračky a proč vlastně, ale v takových chvílích mluvíte na své děti, místo toho, abyste mluvili s nimi. A to je chyba.

Každá interakce s vaším dítětem přispívá k vašemu zvláštnímu poutu a k rozvoji jeho učení. Zkuste se proto naučit nemluvit na děti, ale mluvit s nimi. Naučíte je tak stát se klidným, spravedlivým a zároveň pevným člověkem.

Udělejte si čas na sebe

Mámy se starají o celou rodinu a domácnost, ale kdo se stará o ně? I vy se můžete cítit unaveně po celém dni v práci. Nebo nezvladatelné chování vašich dětí přijde v okamžik, kdy za sebou máte nepříjemnou stresovou situaci. Tehdy je tak snadné ztratit nervy a o trpělivosti nemůže být v takový moment ani řeč.

Takže pokud jste měli špatný den (nebo týden), udělejte si čas sami na sebe a udělejte něco, co vám pomůže cítit se lépe. Může to být nový účes, jít si zacvičit, zajít s kamarádkou na skleničku vína. I vy si zasloužíte pochopení.

Mějte jasno ve svých očekáváních

Jedním ze způsobů, jak od dítěte dostat to, co od něho očekáváte, je jasně nastínit jeho možnosti způsobem přiměřeným jeho věku. Dáte-li svému dítěti jasný úkol, pomůže mu to porozumět stručným požadavkům, které jsou po něm požadovány, a procvičit si jejich dodržování.

Rodiče mají často tendence očekávat od svých dětí více, nežli jsou jim děti schopné dát, i kdyby se sebevíce snažily. Nastává to třeba tehdy, kdy do rodiny přibude další dítko a starší sourozenec v očích rodičů rázem povyroste. Dejte si pozor na to, jestli od svých dětí nečekáte více, než je v jejich silách.

Zamyslete se nad tím, co o vás vypovídá vaše chování

Přemýšlejte o tom, kdykoli někdy ztratíte trpělivost nebo budete na děti křičet. Pamatujte, že děti jsou jako houby. Vaše ratolesti se z vašeho chování poučí, takže zkuste zvážit, jak vaši reakci budou vnímat a kopírovat. Zamyslete se nad svým chováním ještě předtím, než budete jednat.

Křik pravděpodobně povede k tomu, že vaše dítě bude na oplátku křičet a ztrácet nervy. Pamatujte, že děti se ve svých rodičích vzhlíží a často jejich chování opakují. Ne naschvál, ale právě proto, že to vidí u těch, kteří jsou jim vzorem a přijde jim potom naprosto normální se chovat stejně jako rodiče. I když je to často špatně. Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

6 tajemství, jak na klidné ráno s dětmi

Samoživitelka: Jak uspět a nezbláznit se z toho, že jste na všechno sama?

Mohlo by se vám také líbit: