V těhotenství nemusíte sedět doma. Jakému pohybu se můžete věnovat?

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
pohyb

Jakmile se na testu objeví dvě čárky, mnoho žen začne mít pocit, že pro ně celá řada věcí najednou skončila. Ať už je to dvojka vína s kamarádkou nebo oblíbený sport. Těhotenství s sebou sice přináší celou řadu změn a omezení, ale pokud jde právě o sport, není hned nutné se ho vzdávat. Jakému druhu pohybu se můžete věnovat i v těhotenství?

Chůze

Chůze je jednou z nejjednodušších forem cvičení, když jste těhotná. Zároveň je to skvělý způsob, jak si udržet kondici a zdraví. I pouhých 30 minut chůze denně může stačit, ale pokud jste v pokročilé fázi těhotenství nebo obecně málo aktivní, prostě choďte tak dlouho, co vám tělo dovolí a určitě se nepřepínejte.

Plavání

Plavání je skvělý všestranný sport, který si můžete užít, ať už čekáte miminko, nebo ne. Pomáhá zlepšit dýchání, což se může hodit při porodu, a také posiluje svaly. Když jste těhotná, plavání je obzvláště pohodlný sport, který můžete vyzkoušet, protože voda podpoří vaši vyšší váhu a uvolní tlak na klouby a záda.

plavání

Plavání uleví svalům a kloubům. (foto: 123RF)

Jóga

Jóga je fantastický sport, který můžete dělat během těhotenství, protože stejně jako plavání pomáhá posilovat a tonizovat svaly, aniž by byl vyvíjený další tlak na vaše vazy. Prospívá také při výuce dechových technik, které se budou hodit během porodu. Jóga může být rovněž opravdu relaxační, zejména meditativní prvky, které vám mohou pomoci lépe spát. Doporučujeme navštěvovat speciální jógu pro těhotné.

Pilates

Podobně jako jóga, je pilates skvělým cvičením pro posílení svalů a zpevnění těla, a také pomáhá kontrolovat dýchání. Můžete zkusit lekce specifické pro těhotenství, které by byly zaměřené na uvolnění svalů a posílení pánevního dna v rámci přípravy na porod.

pilates

Existují speciální lekce pilates nebo jógy pro těhotné. (foto: 123RF)

Proč sportovat i v těhotenství?

Čím více budete během těhotenství fit a aktivní, tím snáze se přizpůsobíte měnícímu se tvaru postavy a přibývání na váze. Zlepšená svalová síla vám také usnadní zvládnutí porodu. Rovnou si tím připravujete půdu i pro návrat do formy po porodu. Existují dokonce některé důkazy, které naznačují, že aktivní ženy mají menší pravděpodobnost, že budou mít problémy v pozdějším těhotenství a při porodu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů, jak se v těhotenství udržovat stále krásná

Jak se správně stravovat v těhotenství?

Mohlo by se vám také líbit: