Základní kritéria, podle kterých vybrat pro dítě autosedačku

od Michaela Romanová
0 komentář
autosedačku

Dětská autosedačka patří mezi nejzákladnější prvky, co se týká přepravy dětí v automobilu. Autosedačku byste svému dítěti měli pořídit už před jeho narozením, protože i takové malé miminko potřebuje být v autě pevně zajištěné. Nikdy totiž nevíte, co se na silnicích při dnešním provozu může stát.

Bezpečnost na prvním místě

Na co byste se při výběru autosedačky rozhodně měli zaměřit jako první, je bezpečnost. Všechny autosedačky totiž bezvýhradně musí splňovat standard ECE R44/04 nebo ECE R44/03. Všímat si můžete i směrnic ECE R129 značené jako i-Size, které jsou na trhu od roku 2013.

Možnost popruhů

Dalším kritériem pro výběr dětské autosedačky je vázání.

 • Setkat se můžete s tříbodovým pásem, který po zapnutí tvoří písmeno Y. Klasickým příkladem jsou vajíčka, v nichž si odvážíme své novorozené ratolesti domů z porodnice.
 • Další možností vázání je tzv. pětibodový pás, jehož úkolem je držet ramena a boky dítěte pomocí dvou kotevních bodů. Rozkrok je chráněný dalším bodem.
autosedačka

Bezpečnost vždy na prvním místě. (foto: depositphotos)

Výška a váha

Nejdůležitější faktor při výběru autosedačky, od něhož se odvíjí všechno ostatní, je váha a výška vašeho dítěte. Podle následujícího rozdělení sami zjistíte, do které kategorie se řadí vaše dítě:

 • ECE skupina 0–10 kg – sem patří děti ve věku 0–9 měsíců.
 • ECE skupina 0-13 kg – do této kategorie spadají děti taktéž od 0 měsíců až do jednoho roku. První a druhá kategorie jsou tzv. vajíčka, která jsou umístěna na zadním sedadle proti směru jízdy. Některá vajíčka jsou zabezpečena autopásy, jiná vložena do základny.
 • ECE skupina I: 9–18 kg – sem patří děti od 9 měsíců do 4 let. Tento typ autosedačky volte tehdy, kdy se už vaše dítě umí samo posadit. Je jasné, že děti v tomto věku jsou zvědavé, proto se sedačky umísťují po směru jízdy. Upevnění dítěte zajišťuje tříbodový autopás nebo ISOFIX.
 • ECE skupina II: 15–25 kg, děti od 3 do 6 let.
 • ECE skupina III: 22–36 kg, děti od 6 do 12 let nebo do výšky 150 cm.
 • ECE skupina II, III: 15–36 kg, děti od 3 do 12 let. Pro tyto autosedačky se k upevnění dítěte využívají pouze tříbodové autopásy.
 • ECE skupina I, II, III: 9–36 kg, děti od 9 měsíců do 12 let. Tato kategorie patří mezi nejvyhledávanější a není se čemu divit, autosedačky jsou rostoucí. Autosedačky této kategorie můžeme pořídit buď s odnímatelnými pásy, nebo dokonce s předním pultem bez pásů.

Materiál

Možná vám materiál přijde jako zbytečné kritérium, ovšem i ten musí být kvalitní – zejména tehdy, pokud vás s dítětem čekají dlouhé cesty. Zaměřte se na kvalitní polstrování a také bočnice, které by měly být silné a pevné. Materiál je většinou syntetického charakteru, což ocení zejména maminky při čištění. Ovšem pozor, jestliže se vaše dítě více potí, volte spíše klasickou bavlnu nebo semiš.

Ukotvení

Mezi základní kritéria patří také ISOFIX, což je kotvicí systém, který vám výrazně zjednoduší instalaci sedačky. Jestliže je sedačka vybavena ISOFIXEM, odpadá i používání bezpečnostních pásů. Nevýhodou je však vyšší cena oproti klasickým autosedačkám.

Příslušenství

Nezapomínejte také na výbavu autosedačky. Potah by měl jít vyměnit, opěrka hlavy by měla být nastavitelná, rozhodně by neměla chybět ochrana proti bočnímu nárazu, a skvělý je také odkládací pultík, který využijí děti téměř všech věkových kategorií.

autosedačka

Volte vždy autosedačku podle norem, které odpovídají danému dítěti. (foto: depositphotos)

Pár rad na závěr

 1. Pamatujte si, že autosedačky jsou důležitou investicí pro vaše dítě, proto nepořizujte autosedačku „z druhé ruky“. Inzerent vám může sdělit, že autosedačka je v naprostém pořádku, ale někdy tomu tak být nemusí.
 2. Po jakékoliv autonehodě sedačku vyměňte za novou, některé funkce nemusí fungovat tak dobře, jako před nehodou.
 3. Autosedačku používejte jen pro určené věkové a váhové kategorie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zabezpečit domácnost, když dítě začíná chodit?

Ekologické hraní zaručí dřevěné hračky

 

Mohlo by se vám také líbit: