Kdy je čas zbavit se dudlíku a jak na to

od Kachlíková
0 komentář

Pokud si vaše dítě zvyklo na dudlík, čeká vás jedna ze dvou variant, jak se ho později zbaví. Jednodušší je, když o něho ztratí zájem, dudání ho jednoduše přestane bavit. Horší verzí je, když dudlík odložit nechce, je na něm závislé a chce ho mít u sebe nejlépe stále. Do kdy je dudlík “dovolen“ a v jakém věku bychom se měli dudlíku zbavit?

Dva, tři, čtyři?

Potkáme-li venku čtyřleté dítě s dudlíkem, rozhodně to nepůsobí dobře. V tomto věku už by dítě dudlík nemělo mít. Ideální je věk kolem 2,5 let. Dítě už je rozumné, můžete mu vysvětlit proč dudlík nechat stranou a taky ho inspirovat. Navíc ve třech letech může nastupovat do školky a v té dudlík mít nebude.

Pomozte si příběhem

Aby se s šidítkem dítě rozloučilo co nejméně bolestivě, můžeme si vymyslet příběh a dudlík do něj zapojit.

  • Třeba že dudlík pošlete poštou nějakému malému miminku a můžete ho skutečně zabalit a poslat třeba sami sobě, nebo babičce, která ho schová.
  • Dalším dobrým nápadem je vyhodit ho do popelnice v době, kdy jezdí popeláři. Dudlík se projede v popelářském voze a bude mít skvělý zážitek.
  • Variantou je i zapomenout ho někde, třeba v autobuse, nebo na hřišti.
  • Anebo právě inspirace školkou – ve školce děti dudlík nenosí, už jsou velké a dudlík je přece pro miminka.
  • Vhod přijde i spojit odstranění dudlíku s narozeninami. Výměnou za dudlík dostane dítě dárky.

Čím déle dítě dudlík používá, tím větší pouto k němu cítí. Navíc si s dudlíkem může spojovat pocit bezpečí, domova, příjemna a to by nemělo.

Dobré načasování

Pokud plánujete odstranění dudlíku, mělo by to být v době, kdy je dítě v klidu. Není vhodné brát mu ho při nemoci, nebo nějakých velkých změnách jako jsou příchod sourozence, úmrtí v rodině, změna bydliště aj.

Buďte pevní

Možná vás čeká pár uplakaných dnů a nocí, proto se připravte na utěšování. Musíte být dítěti oporou a povzbuzovat ho, chválit, jak je šikovné, že to bez dudlíku zvládá. Dudlík ale v žádném případě nevytahujte, opětovné odstraňování dudlíku jen zbytečně dítě stresuje.

Dítě nekárejte nebo netrestejte. Dudlík je pro něho velkým kamarádem a dítě má právo na pár dnů smutnění. Představte si, že byste se měli vy navždy vzdát něčeho, co máte velmi rádi, také by jste se zlobili.

Zkušenosti maminek

Simona 29 let, syn Mikuláš 3,5 roku

Mikuláš měl dudlík do třech let. S odstraněním dudlíku pomohla návštěva. Přijela na víkend moje sestra s dětmi a ty se podivovaly, že má Mikuláš dudlík, trochu se mu posmívaly. Jemu to bylo nepříjemné a tak sám dudlík odevzdal.

Karolína 35let, syn Martin 4 roky

Byli jsme navštívit v porodnici kamarádku a její novorozená dcera stále plakala. Martin měl 2,5 roku. Zetala jsem se ho, jestli nechce dudlík půjčit Kateřince a on jí ho nechal. Sice pak poplakával a litoval svého rozhodnutí, ale za pár dnů ho to přešlo.

Mohlo by se vám také líbit: