Naučte děti jezdit na kole

od Kachlíková
0 komentář

Hodně dětí najde pod vánočním stromečkem své první, vytoužené kolo. Málo rodičů si však uvědomí, že dítě nebude chtít čekat až do jara, aby mohli společně trénovat. Bude chtít jezdit hned. Odházejte sníh ze dvorku, připravte se na šmouhy po linoleu na chodbě a obrňte se trpělivostí. Jistě to brzy společně zvládnete.

Základem je získání rovnováhy

Důležité je, jestli dítě jezdilo na tříkolce nebo odrážedle. Pokud ano, bude již umět šlapat a koordinovat pohyb nohou. Jestli jezdilo i na odrážedle, bude vědět, že pokud jede rychle, udrží rovnováhu. To však platí jen u odrážedel, které mají dvě kola. Jsou to jakoby klasická kola bez šlapátek. Koloběžka splňuje také tento požadavek.

Jestli odrážedlo nemělo, budete mít práci těžší, budete muset dítěti ukázat stabilitu, kterou získá díky rychlosti, a sjednotit nohy při šlapání.

Úprava kola

Aby se dítě mohlo začít učit, nastavte sedátko tak, aby z něj dosáhlo na zem celou nohou. Zároveň by při šlapání měla být noha co nejvíce natažena. U nastavitelných řídítek zvolte polohu, aby dítě na kole neleželo, nebylo moc natažené. Bolely by ho po chvíli ruce.

Máte kompletní výbavu?

Bezpečné kolo by mělo mít zadní protišlapnou brzdu, přední brzy nejsou v podstatě potřeba –  jdou takto malé dlani špatně zmáčknout, dítě na to nemá dost síly. Součástí mají být i blatníky, odrazky, zvonek, osvětlení, pokud jezdíte i v noci a nesmí chybět kryt řetězu.

Nezapomeňte i na bezpečí dítěte, tady dobrou obuv, přilbu a chrániče dlaní, kolen a loktů.

Kudy jezdit

Zvolte rovnou trasu bez výmolů, kamínků a jiných překážek, povrch by měl být suchý, bezprašný. Také byste měli trénovat na rovince, aby mělo dítě snadný rozjezd a lehké zastavování.

Začátky ježdění

Dobré je namontovat dítku postranní kolečka. Ty mu zajistí oporu právě ve chvílích, kdy ztratí rovnováhu. Pokud dítě umí jezdit na koloběžce, zkuste to vydržet a kolečka nenamontovávat, byl by to v podstatě kok zpět.

Kolečka nechejte namontované jen do doby, než dítě udržuje rovnováhu. Pak je odmontujete a začněte s dítětem jezdit – běhat s ním. Nejdříve mu pomáhejte s rozjezdem, přidržujte při jízdě za sedátko, nebo oblečení a chvílemi pouštějte. Dítěti říkejte, že ho nedržíte, aby vědělo, že mu to jde a zvykalo si na pocit jízdy bez jištění.

Zároveň už ho učte brzdit, zastavovat a sesedat. Mělo by brzdit zadní brzdou, přední u malých dětí nepoužívejte.

Když dítě získá jistotu, natrénujte nasedání, odrážení. Je potřeba, aby dítě zjistilo, jak moc musí nabrat rychlost, aby stihlo začít šlapat. Tohle bývá nejtěžší část učení jak pro děti, tak pro dospělé.

Mohlo by se vám také líbit: