Pozitivní motivace dítěte je často používaný pojem v teoriích o výchově. Málokde se však dozvíte, jak konkrétně lze dítě pozitivně motivovat a jaké techniky by k tomuto účelu bylo vhodné využít. Navíc pozitivní motivace není všelék, nelze ji využít ve všech situacích, kdy je nutno přimět dítě k nějaké činnosti nebo požadovanému chování. Je mnoho způsobů, jak lze dítě ovlivnit, patří k nim i psychické a fyzické tresty (nezaměňovat s psychickým a fyzickým týráním!). Pokud je to v daný okamžik možné, vždy se vyplatí dát přednost pozitivní motivaci, která dítě přivede k požadovanému výkonu nenásilně a zanechá v něm trvalý příjemný dojem.
Jaké techniky pozitivní motivace zvolit?
Technik pozitivní motivace je mnoho a záleží na osobnosti každého dítěti, protože ne všechny metody jsou univerzální, a také na rodiči, jaké způsoby si vybere. Velmi oblíbenou technikou je
- okamžitá a přiměřená zpětná vazba
- seznámení s cílem činnosti, pochopení a přijetí přiměření věku dítěte
- podpoření kreativity, tvořivé metody práce
- vytvoření dostatečného prostoru, aby se dítě mohlo samo vyjádřit
- používání výchovných a výukových her
- soutěže, při kterých se uplatní různé druhy nadání
- snaha o to, aby dítě prožilo úspěch, a následná pochvala
Je nutné vyvarovat se demotivace, kterou může být nízká míra tvořivost, dlouhý výklad, nízký rozvoj fantazie, příliš časté opakování, přehnané množství příkazů nebo podpora nezdravé soutěživosti.
Motivace znamená naladění dítěte
Motivace podporuje dětskou tvořivost, děti by mělo těšit získávání nových informací a dovedností, správná motivace by však měla brát v potaz i jedinečnost každého dítěte. Motivované dítě by mělo být samostatné, sebejisté a sebevědomé, ale i zodpovědné a schopné samo zhodnotit své chování a jednání. Motivovat dítě znamená vlastně naladit dítě pro určitou činnost, získat jeho zájem a vzbudit chuť něco vykonávat. Ideální je jít dítěti příkladem – pokud váš potomek vidí nadšení a energii u svého rodiče, zvýší se jeho pozornost a bude pozitivně očekávat následující akci.
Jakou motivaci zvolit
Motivace dítěte by měla být stručná a zaměřená na konkrétní téma. Zapojit je nutno co nejvíce smyslů a popřípadě přidat vlastní zkušenosti. Dítě lze zaujmout třeba obrázky, prezentací, plyšovými zvířaty, četbou, vyprávěním, představováním, tajemnými příběhy, pohádkami, sluchovými podněty, hudbou, neobvyklými předměty, pozorováním jevů a následným rozborem s důrazem na myšlení dítěte a originalitu nápadů, možností návrhu vlastního řešení problémové situace, aktivizující metody a humor. Důležité je i vlastní zapojení dospělého, který jednotlivé činnosti řídí.