Nácvik správného držení tužky je zásadní věcí

od Helena Syslová
0 komentář

Myslíte si, že na nácvik správného držení tužky nebo pera je čas a této dovednosti se můžete s dítětem věnovat až před zahájením školní docházky? To je bohužel omyl – a navíc špatné držení, na které si dítě zvyklo, můžete způsobit v budoucnu dlouhou řadu potíží. A to nejen na začátku školní docházky, ale i v pozdějších letech. Dítě může v psaní zaostávat za spolužáky nebo pociťoval únavu a bolest ruky a prstů při dlouhém psaní. Dodržovat správné držení tužky a ergonomii psaní je tedy důležité hned od začátku. Nácvik správných návyků je jednodušší, než pozdější odnaučování.

Jak vypadá správný úchop pera nebo tužky

Pokud bude dítě držet tužku či pero správně, bude jeho psaní efektivní a ruka nebude příliš zatěžována ani při delším psaní nebo kreslení. Správný úchop psací pomůcky se nazývá špetkový. Psací prostředek přitom leží na vrcholu prostředníčku a je shora přidržován ukazováčkem a ze strany palcem. Ruka musí být uvolněná, ukazováček se nesmí prohýbat. Jestliže si dítě zvykne na jinou variantu úchopu, můžete v budoucnu očekávat problémy při psaní, které způsobí nepříjemné pocity a stres a také zvýšenou chybovost a tím horší výsledky.

Buďte dítěti dobrým vzorem

Kdo by měl dbát na správné držení psacích pomůcek u dítěte? Především rodiče a učitelé. Dítě by nemělo na tužku tlačit, hrot by měl po papíru volně klouzat. Nezapomeňte, že rodiče sami jsou dítěti prvním vzorem, takže by měli dbát na to, aby dítěti předváděli správný úchop a neinspirovali ho k špatným návykům. Děti jsou velice vnímavé, dítě pozoruje způsob, jak rodiče píší a špatný úchop mohou snadno odkoukat právě od svých nejbližších.

product-194155-velky-sesit-thoughts-and-doodles

Pozor na výběr psacích potřeb

Nenechte se zlákat líbivým designem a módním potiskem psacích potřeb. Vycházejte z ergonomických nároků a potřeb dítěte, sledujte, zda mají výrobky doporučení a atest. Ergonomické pomůcky jsou k dostání ve velkém množství, ideální je nákup v kamenném obchodě, kde bývá možné jednotlivé pomůcky i vyzkoušet. Při výběru je možno řídit se doporučení odborníků, radu mohou poskytnout i učitelé v mateřské školce nebo základní škole. Nezapomeňte ani na vhodný dětský nábytek, především psací stůl.

K dispozici je celý ergonomický program, který dětem bez problémů s psaním prospěje a dětem s potížemi výrazně pomůže. Ideální je trojhranná varianta, neklouzavý úchop a naopak klouzající hrot, lehké psaní a jednoduchá výměna náplně. Nechte dítě podílet se na výběru a nelitujte i větší investice- určitě se vám v budoucnu vyplatí.

Mohlo by se vám také líbit: