U babiček a dědečků by měla platit stejná pravidla

od Kachlíková
0 komentář

Pokud je to možné, dovolte dětem co nejčastější kontakt s prarodiči. Je to pro ně velmi obohacující. Vzpomínky, které jim zůstanou, jsou k nezaplacení.

Zvládnou to

I když se zpočátku zdá neuvěřitelné, že by mohla vaše ratolest zůstat bez vaší opory, jde to. Zvykejte je na sebe od narození. Babičky skvěle hlídají mezi kojením, můžou na procházku s kočárkem, později je můžou vzít i na výlet. Když bude dítě v kontaktu s prarodiči odmala, nebude se bát zůstat s nimi samotné.

Platí to i naopak. Prarodiče si musí na novou roli zvyknout, je pochopitelné, že mají zpočátku obavy, jestli péči zvládnou. Spousta věcí je úplně jinak od doby, kdy měli své děti.

Shodné vedení dětí

Aby vše fungovalo dobře a bez zbytečných nedorozumění, je dobré se co nejdříve domluvit, jak chcete vaše děti vychovávat, k čemu je chcete vést.

I když se říká, že babička může rozmazlovat, mělo by tak být činěno s rozmyslem. Rozhodně není dobré, když rodiče dítěti například nedávají peníze na sladkosti, ale babička s tím nebude mít problém a dítěti na ně peníze dá. Zvláště menší děti špatně rozlišují, proč doma něco můžou a u babičky ne a naopak. Pravidla by měla být všude stejná. Děti si berou vzor ze všech dospělých, proto by i prarodiče měly být příkladem.

Přizpůsobení se

Pobytem u prarodičů získá vnouče spoustu zkušeností. Nejenže se dozví mnoho zajímavostí z života dříve, naučí se něco, co třeba doma nedělají, uvidí trochu odlišný způsob života, ale bude se také učit domluvě, kompromisu a přizpůsobení se. Na vás je, abyste nechali babičce a dědečkovi volné ruce a mohli se s dítkem vzájemně domlouvat. Například chodí-li váš syn doma spát ve 22 hodin a oni chtějí, aby šel do postele v devět, je to na jejich dohodě.

Výměna názorů

Tak jako by oni neměli před dětmi zpochybňovat váš způsob výchovy a pravidla, které doma máte, neměli byste to dělat ani vy. Výtky a představy, co jak dělat a nedělat byste měli řešit bez přítomnosti dětí.

Mohlo by se vám také líbit: