Malé, ale často i starší děti, trpí jedním nebezpečným zlozvykem, zapomínají se napít. Nebo spíše zapomínají pít pravidelně a napijí se teprve, když mají žízeň. Což je samozřejmě špatně. Aby si sebou tento návyk nenesly až do dospělosti, musíte jako rodiče včas zasáhnout. Většina z vás zná nejspíš klasický scénář, kdy dítěti donesete sklenici s pitím a přikážete mu, aby jí vypilo. Za hodinu ho přijdete zkontrolovat a sklenice je stále plná. Je to dáno většinou tím, že jsou děti natolik zabrané do hraní, že si ani neuvědomí, že již uteklo tolik času. Zároveň nepociťují žízeň a tak na pití jednoduše zapomenou.
Proto je důležité děti vést již od útlého věku k tomu, aby se sami několikrát denně napily. Dostatečné množství tekunit je více než potřebné pro jejich další vývin a zdraví. Pokud děti málo pijí, tak se u nich začnou projevovat stejné příznaky, jako u dospělých – bolí je hlava, nejsou soustředěné, leze na ně únava a začnou být protivné. K tomu všemu si neuvědomí, že mají žízeň, a místo toho začnou nedostatek tekutin řešit tím, že se nají. Tímto způsobem si, ale mohou zadělat na pěkné problémy.
Kolik by tedy mělo dítě spávně vypít tekutin denně? To záleží na jejich věku a také na fyzické námaze, které jsou vystavováni. Jako vodídko vám mohou posloužit následující údajem:
- Děti od 4-7 let by měli vypít 1,6 l.
- Děti od 7-10 let by měli vypít 1,8 l.
- Děti od 10-13 let potřebují alespoň 2,15 l.
- Děti od 13-15 by měli vypít 2,45 l denně.
- A nakonec mladiství od 15-19 let dokonce 2,8 l tekutin za den.
Pokud máte doma malého sportovce, tak je lepší ve dnech tréninku přidat nějakou tu skleničku navíc.
Tak už víme kolik, ale teď ještě co? Rozhodně zapomeňte na nápoje typu cola, různé slazené limonády, byť by byly bez cukru. Děti by neměly dostávat ani silné černé čaje a kávu, protože jsou zbytečně močopudné a kvůli teinu a kofeinu by jim mohly rozhodit denní rytmus. Ani příliš velké množství minerálek nedělá dětskému organismu dobře. Ideálními nápoji pro děti jsou:
- Ovocné čaje, které v případě nutnosti dochutíme medem a citrónem.
- Obyčejná voda, ovšem s tou nejspíš moc neuspějete. Zkuste jí ochutit citrónem a přidat pár lístků meďuňky.
- Pokud zvolíte ovocný džus, tak vždy 100 % a nejlépe ředěný vodou.
- Bio ovocné sirupy, u kterých si pohlídejte, aby neosahovaly zbytečně moc sladidel.
- A nakonec tekutiny, které mohou sloužit zároveň jako svačina – mléko, syrovátka nebo kefír.
Doufejte, že si aspoň jednen z doporučených nápojů vašemu dítěti zachutná a začne si ho automaticky během dne nalévat. Když ne, tak vám nezbyde nic jiného, než ho neustále kontrolovat.