Dětskou pizzu upečte společně

od Helena Syslová
0 komentář

Trávíte rádi čas se svými dětmi, ale nechcete si jen hrát a toužíte po spojení užitečného se zábavou a učením? Pak se dejte do společného vaření. Dítě se naučí některým kuchyňským postupům, bude hrdé na to, že mu byly svěřeny náročnější úkoly a bude si také více vážit jídla. Zábavu tak spojíte s objevováním něčeho nového. A do čeho se pustit? Děti mají rády recepty inspirované Itálií a příprava těchto jídel není příliš komplikovaná. A pokud zvolíte tradiční pizzu v dětské velikosti, máte vyhráno a pobavíte se více, než s exkluzivními hračkami.

Co si připravit

Vše může začít shromážděním potřebných surovin. Sestavíte si seznam a dítě vám pomůže již při nákupu. Potřebovat budete 650 g hladké mouky, cca 4 dcl vody, ½ kostky droždí nebo odpovídající množství droždí sušeného, 1 žloutek, lžící cukru a lžíci soli, 5 lžic mléka, 5 lžiček olivového oleje a vše, čím budete chtít pizzu obložit, tedy sýry, šunku, rajčata nebo rajčatovou omáčku, bazalku, oregano – zcela podle vaší fantazie a přání dětí. Suroviny si vyrovnejte na kuchyňskou linku a připravte si vhodné nádobí – mísy na přípravu a speciální formu či plech na pizzu.

Jak na to

Droždí nadrobte nebo nasypte do mírně ohřátého mléka, přidejte trochu mouky a cukru a zamíchejte tak, aby vznikla hladká kaše. Nádobu s kaší umístěte do tepla, aby droždí mělo ideální podmínky pro kynutí. Do další mísy nasypte mouku, přidejte sůl, zamíchejte, a přidávejte další ingredience – žloutek, olej, kvásek a poté za stálého míchání přilejte vlažnou vodu. Zpracujte těsto tak, aby bylo hladké a pružilo. To pak nechte cca tři čtvrtě hodiny na teplém místě kynout. Těsto pak rozdělte na kousky, ze kterých se vyválejí malé placky. Dítě si pak své pizzy ozdobí podle vlastního uvážení. Minipizza se peče v předehřáté troubě cca 1 minut při 220 stupních.

1ccfcf2e80-1000x1000

Vaření s dítětem pro trpělivé

Ne každý zvládne vaření s dítětem. Je zapotřebí velké množství trpělivosti a tolerance. Pokud jste hákliví na pořádek, nebude tato zábava to nejlepší právě pro vás. V zápalu pracovního nadšení děti nebudou hledět na to, co kde upadne nebo co se kde rozsype. Připravte si zásobu utěrek, vymezte pracovní prostor a obrňte se. Děti vám mohou pomáhat s přípravou těsta, v době kynutí společně nachystáte vše pro obložení pizz, z kynutého těsta děti vyválí placičky a podobně. Dětem tak předáte zkušenosti, naučí se něco nového a hlavně hodnotně strávíte společný čas.

Mohlo by se vám také líbit: