Určitě je pravdou, že naše společnost dnes vnímá homosexuály jinak, než tomu bylo dříve. Už není mezi lidmi tolik nenávisti a nepochopení, začínáme chápat, že být jinak sexuálně orientovaný, je zcela normální a přirozené. I přesto je to stále citlivé téma. Jedna věc je snažit se to pochopit – a druhá věc je to přijmout. Co když přijde vaše dítě domů a oznámí vám, že je homosexuální? Jak budete reagovat? A jak byste se k tomu měli jako rodiče postavit, aby nikomu nebylo ublíženo?
Coming out stojí hodně sil
Bohužel vždycky se najde někdo, kdo bude homosexuály odsuzovat, nadávat jim, možná je i nenávidět. I to, jak to máte v tomto ohledu doma vy nastavené, může hodně ovlivnit to, kdy se vám dítě svěří s tím, že má jinou sexuální orientaci. Někteří homosexuálové se nikdy nepřiznají své rodině.
Zatímco žijí již vlastní dospělý život, rodičům svou sexuální orientaci neodhalí, protože se bojí toho, jak by to přijali. Takzvaný coming out, tedy okamžik, kdy se homosexuál rozhodne o své sexuální orientaci veřejně promluvit, je ale velmi důležitý. Nejen pro dítě, ale i pro rodiče. Určitě to ale není úplně jednoduché a obě strany to stojí hodně sil.
Děti se bojí, jak to rodiče přijmou, mají obavy z toho, zda je pochopí. Na druhé straně stojí rodiče, kteří možná měli o svém potomkovi úplně jiné představy, a teď se musí vyrovnat se skutečností, že je všechno úplně jinak. Podpořit a pomoci by si pak měli navzájem, bez nadávek, zbytečných soudů, křiku a výčitek.
Nechápete to? Nevadí, musíte to jen přijmout
Možná jste se někdy už zamysleli nad tím, zda je vaše dítě heterosexuálně nebo homosexuálně zaměřené a jak byste na to asi reagovali. Vždyť se o tom tolik mluví, spousta slavných osobností jde s pravdou ven na veřejnosti, jen aby podpořili všechny ostatní. Homosexuálové by se přece neměli bát, neměli by se stydět. To, co ale vnímáme z okolí, je vždy jiné, než když to začneme skutečně prožívat.
Děti si obvykle v období puberty začnou uvědomovat naplno svou sexuální orientaci. Pak ale může ještě pár let trvat, než se s tím samy srovnají. Když ale přijde ten okamžik a dítě se chce svým rodičům svěřit, je to velmi důležité. Nejvíce důležitá je prvotní reakce rodičů. A jaká by měla být?
I když to možná sami nechápete, nerozumíte tomu, proč se vašemu synovi líbí muži, musíte to přijmout. Jste přece rodiče, vy musíte své dítě v jakékoliv situaci podpořit, musíte jeho sexuální orientaci přijmout. I když se to ve vás pere, nedávejte to tolik najevo. Ani možná netušíte, jak tím svému dítěti můžete ublížit a jak to může ovlivnit dále jeho život.
S dítětem si promluvte, hlavně ale bez zbytečně vyhrocených emočních výlevů. Možná to budete muset vstřebat, ale je třeba uvědomit si, že ani pro vašeho potomka to nebylo zrovna jednoduché a už jen to, že se vám přiznal, ho stálo mnoho sil.
Dejte dítěti najevo, že jste rádi, že to víte
Je strašně důležité, že dítě našlo odvahu a svěřilo se vám. To dokazuje, že vám věří. Jako rodiče na tohle musíte zareagovat, jste také přece rádi, že se potomek nebojí s vámi mluvit, ne? Proto dejte dítěti najevo, jak jste rádi, že našlo odvahu, a ujistěte ho, že stojíte na jeho straně. To pomůže vám oběma.
Nebude lehké se s tím vyrovnat, každý má na homosexuály jiný pohled, pokud ale zrovna nejste vyloženě homofobní, jistě se s tím poperete. Pomoci může rodinná terapie, pro dítě, které se samo nevyrovnává lehce se svými pocity, je vhodný psycholog nebo sexuolog. Dejte si čas, tiše vstřebejte to, že vaše dítě možná nikdy nebude mít děti, že chce žít jinak. Je to ale jen jeho život. Má právo žít jej po svém.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Vše, co byste měli vědět o adopci a na co se připravit
Jitka (38): Moje dcera chce být chlapcem. Mám ji podpořit, nebo zuřit?